| Nevroza a întrebat:

Ce acte trebuie la dosarul pentru Academia de Politie?

6 răspunsuri:
| Necunoscutu92 a răspuns:

Cartea de identitate în original sau paşaportul în original;
contravaloarea taxei de înscriere la concurs, pentru cei care nu sunt scutiţi;
acte doveditoare, din care să rezulte că se află într-una din situaţiile în care beneficiază de scutire de plata
taxei, după caz.
Candidaţii care au promovat examenul de bacalaureat în anul 2018 vor prezenta şi următoarele documente:

diploma de bacalaureat, în original; sau în copie legalizată; în locul diplomei de bacalaureat, candidaţii pot prezenta și o adeverinţă eliberată de liceu, în care se menţionează notele obţinute la disciplinele de examen, media generală de la bacalaureat, termenul de valabilitate şi faptul că nu a fost eliberată diploma;
foaia matricolă a studiilor liceale, în original; copia documentului va fi certificată cu originalul de către personalul desemnat şi se semnează de către acesta şi de candidat; în cazul în care se prezintă copia legalizată, aceasta se acceptă.

| pisicuta123456789 a răspuns:

Daca vrei sa fii admis/a cu adevarat la Academie nu pierde timpul pe TPU pentru a cere informatii! Du-te si informeaza-te din surse sigure.

| Nevroza explică (pentru pisicuta123456789):

Vezi ca pierd timpul? Oricum nu intru dar incerc. am pus o intrebare constructiva si mi-ai oferit un raspuns inutil. Asa puteam si eu sa raspund.

| pisicuta123456789 a răspuns (pentru Nevroza):

Cum adica stii ca nu intri dar incerci? Cum poti sa gandesti asa? In primul rand ca este un examen foarte greu si daca nu te pregatesti temeinic nu vei intra niciodata si in al doilea rand daca nu iti doresti cu adevarat si nu dai din tine tot ce e mai bun chiar ca nu vei reusi. Plus d-asta daca vrei cu adevarat sa intri trebuie sa muncesti extraordinar de mult, meditatii, antrenament. Altfel sansele sunt nule si mai bine nu mai incerci, incerci doar ca sa te vezi picat sau ca sa te faci sa te simti naspa dupa esec? All in all, it's your problem. Macar nu mai pierde timpul asa si gandeste-te serios la ceea ce vrei sa faci. De ce mai faci atata bataie de cap cu dosar, cu analize etc cand poti sta linistit si gata. Nu te-ai pregatit, nu intri. Aia cu ''pus la vrajeala'' e doar o tampenie. Nu vei intra niciodata daca nu stii absolut nimic. Pa-pa!

| Nevroza explică (pentru pisicuta123456789):

Nu prea imi pasa rolling on the floor

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru pisicuta123456789):

Nu te agita; multi sunt respinsi la examenul psihiatric.winking laughing