| VIKZ a întrebat:

Ce as putea sa fac in strainatate cu Academia Fortelor Terestre Sibiu?

Răspuns Câştigător
| stpu a răspuns:

Nu te poti angaja in armata altei tari pentru ca in primul rand ai cetatenie romana, si in al doilea rand nu iti este recunoscuta diploma.
Dar poti lucra in legiunea straina, poti lucra ca bodyguard, la o firma de securitate... Academia nu iti ofera foarte multe optiuni.

3 răspunsuri:
| stpu a răspuns:

Nimic.
Cand esti admis la AFT vei semna un contract pe cativa ani prin care esti obligat ca dupa absolvire sa lucrezi pentru statul roman o anumita perioada.
Cu Academia Militara poti lucra doar pentru statul roman. Sunt si cazuri exceptionale unde militari romani lucreaza pentru alte tari, dar acolo e vorba de cercetare, dezvoltare, schimb de experienta s.a.

| VIKZ explică (pentru stpu):

Stiu,dar sa zicem ca dupa vreo 5 ani nu mai vreau sa lucrez in armata, demisionez si vreau sa plec in strainatate, si acum vine iar intrebarea ce pot sa fac cu AFT "dincolo"?

| stpu a răspuns (pentru VIKZ):

Nu te poti angaja in armata altei tari pentru ca in primul rand ai cetatenie romana, si in al doilea rand nu iti este recunoscuta diploma.
Dar poti lucra in legiunea straina, poti lucra ca bodyguard, la o firma de securitate... Academia nu iti ofera foarte multe optiuni.

| fatadedac a răspuns:

Nu poti face nimic!