| cristydts a întrebat:

Ce credeti despre meseria de contabil? Se merita, salariul este atractiv?

3 răspunsuri:
| Vali87 a răspuns:

Da, ti-o recomand cu cea mai mare placere, se plateste bine DAARRR depinde la ce firma ajungi sa lucrezi. De ex, am avut o colega de fac care lucra de 2 ani si avea sal doar 12 mil.
In schimb cunosc pe cineva care lucreaza la KPMG si castiga cateva mii de euro bune dar e Senior Manager, e tare tipa am fc eu meditati cu ea la mate in liceu deci iti dai seama.

Nu toti care termina o facult ajung sa lucreze in companii multinationale pe posturi de top management. Cu alte cuvinte, depinde de tine si de cum ai norocul.

| brandiburu a răspuns:

Nu si nu. O gramada de situatii de facut pe ultima suta de metrii, haos in hartii, in cea mai mare majoritate a cazurilor (si ghici cine trebuie sa le descurce?), asteptari de Superman de la patroni si asa mai departe.

Mai mult ca sigur o sa fie si vreun contabil mai batran, un sef care sa fie vesnic nemultumit iar tabloul e complet.

| Pure.Sunshine a răspuns:

Este o meserie cu raspundere foarte mare, avand in vedere ca lucrezi in mare parte cu sume de bani (daca ai gresit o cifra sau ai adaugat un zero s-a cam dus tot calculul). Salariul depinde de locul in care esti angajat. la firmele private nu vei primi niciodata mai mult decat mediul pe economie.