| LexiEla a întrebat:

Ce credeti despre meseria de contabil? E de viitor, se castiga bine daca nu e tocmai un post cu grad superior?

Răspuns Câştigător
| christall a răspuns:

In primul rand daca ai facultate trebuie sa dai un examen pentru expert contabil la ceccar sa poti face contabilitatea la o firma. Daca nu ai facultate, dai examen pentru contabil autorizat. Este un examen dificil la Ceccar. Dupa ce l-ai luat, contribui la ei anual, daca nu, te anuleaza si nu mai poti face contabilitatea. Cum spunea cineva, patronii vor sa faca numai magarii, sa ocoleasca legea si daca vine Garda financiara, ei nu stiu nimic, contabilul a facut. Scuza-ma dar 40-50 firme e supraexagerat.Un expert iti ia 50 lei pentru o firma mai mica. Si din ce ia trebuie sa plateasca contributiile la stat: sanatate, pensii, impozit. Daca nu ai un portofoliu de firme, nimeni nu-ti lasa contabilitatea pe maini.

5 răspunsuri:
| christall a răspuns:

Contabil este un post pe studii medii, economist devii cand termini o facultate de profil. Meseria nu mai e ce a fost, din punctul meu de vedere este uzura fizica si morala. E responsabilitate mare si pe bani putini.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru christall):

Crezi tu? Te faci frumos contabil, iti faci SRL sau PFA, iti tragi vreo 40-50 de clienti cu volum redus de hirtii si ai asigurat un venit binisor peste medie. Uite, ca idee, eu platesc undeva la 300 RON lunar pentru SRL cu un singur angajat si o singura factura emisa.

| LexiEla explică (pentru GabiDumitrescu):

Si salariul?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LexiEla):

Ce salariu breh?

| nugasescusernameliber a răspuns:

Cum zicea cineva mai sus, nu mai este ce a fost, insa iti asigura un trai decent.
Sunt foarte multi contabili, iar unii accepta sume de 50 lei doar sa castige clienti. Si ai multe responsabilitati, mereu trebuie sa stii legislatia la zi, si orice se intampla este vina contabilului, sa te astepti la asta.
Degeaba ii spui ca nu poti sa treci pe firma sticla de vin cu florile si prezervativele, ca patronii firmelor iti vor cere s-o treci. Iar la un control va fi vina ta ca nu le-ai spus ca nu se poatehappy
Si salariile nu cresc, nimeni nu se gandeste sa dea ceva in plus la contabil ca si asa considera ca ii dau prea mult, si stai 10 ani pe 250 lei. Cand vei cere tu mai mult, va pleca la ala de-i face cu 50 lei.
Angajeaza-te pentru inceput la o firma si vezi cum te descurci, apoi apuca-te de SRL. Meseria este frumoasa, ca orice meserie dupa ce o inveti.
Si e de viitor, chiar daca vine sfarsitul lumii cineva tot trebuie sa calculeze pierderilelaughing