| Paulescu_Simona_1997 a întrebat:

Ce diferenta este intre Facultatea de politehnica din Bucuresti si cea din Timisoara? Care dintre ele trateaza lucrurile cu seriozitate? De asemenea, ce parere aveti despre Universitatea de Informatica din Iasi si cea din Bucuresti?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti dai seama ca nu poate nimeni sa iti faca o comparatie ca nu le a facut nimeni pe amandoua.

Oricum parerea mea este ca in Bucuresti ai mult mai multe posibilitati atat de burser, intershipuri, locuri de munca

| mihai69 a răspuns:

Facultate „de politehnică" nu există - ci doar Universitatea POLITEHNICA din București sau Universitatea Politehnica Timișoara.
www.upb.ro
www.upt.ro
ro.wikipedia.org/wiki/Universitatea_Politehnica_București
ro.wikipedia.org/wiki/Universitatea_Politehnica_Timișoara
Mai interesant ar fi de aflat care e mai bine dotată în ceea ce privește laboratoarele, dar și care are procentul de promovabilitate mai bun.
Nu în ultimul rând, la care dintre ele există o specializare care te atrage mai mult.
PS acum 25 de ani, am terminat Facultatea de Electronică la Institutul (pe atunci) Politehnic București și acum lucrez într-un domeniu foarte modern și care mă pasionează - aviație. Așadar, aș putea spune că am făcut o școală bună. Despre cum o fi azi, nu am date concrete; despre Timișoara, nici atât. Și e greu de crezut să fie careva pe aici care să fi trecut prin ambele ca să poată face o comparație obiectivă.