| BiiBiis a întrebat:

Ce drepturi are un angajat al unei firme private (Casa Auto SRL Bucuresti), in cazul in care fara acordul angajatului, dar la initiativa angajatorului, s-a procedat la desfacerea contractului de munca si angajatul a fost trecut pe lista de trecere in somaj?

Multumesc.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Are dreptul la somaj si cam atat. Daca angajatorul a facut concediere colectiva (in functie de numarul de angajati pe care il are), este obligat sa le ofere compensatii salariatilor in valoare de minim un salariu.

| asko a răspuns:

Pe ce temei este desfacerea contractului?

| stonecold a răspuns:

Daca nu e vorba de concedieri colective, atunci cel mai bine e sa faca o plimbare la inspectoratul muncii... chiar daca se face concedierea cu preaviz, trebuie o motivatie puternica care sa aiba la baza si niste sanctiuni disciplinare (referate) acordate angajatului... oricum, banuiesc ca e vorbade concediere colectiva luand in vedere ca exista o lista de somaj caz in care nu se poate face nimic, eventual angajatul sa vorbeasca cu angajatorul in cazul in care nu este definitivata hotararea...

oricum, cel mai bine e in cazul in care i se pare ceva suspect sau dintr-un motiv sau altul se simte nedreptatit cel mai bun sfat il poate primi de la inspectoratul muncii... in general sunt serviabili

| camik a răspuns:

In general desfacerea contractului de munca (concediere individuala sau colectiva)se face numai de catre patron fara acordul salariatului. Poti sa ataci decizia de concediere in instanta daca nu e specificat motivul sau daca nu ti se da salariul compensatoriu, depinde de situatie.
In general ai deptul de a lucra doar 4 ore/zi in preaviz, un salariu compensatoriu si somaj.