| stefstefansteff123 a întrebat:

§ 8 Amendă contractuală
(1) Dacă angajatul nu lucrează sau dacă întârzie la locul de muncă, sau dacă refuză să lucreze fără permisiunea prealabilă a
angajatorului, el cauzează desfacerea contractului, fără să se țină cont de perioada de preaviz. Sau dacă angajatorul este forțat
să întrerupă contractul datorită comportamentului necorespunzător al angajatului sau din cauza părăsirii locului de muncă de
către angajat, atunci angajatul trebuie să plătească angajatorului o amendă contractuală. Amenda contractuală se calculează
din remunerația lunară brută în conformitate alineatul § 5, dar în total nu mai mare decât remunerația plătibilă în mod
obișnuit în perioada de prescripție minimă legală. Amenda contractuală este limitată de un salariu lunar brut de maximum o
lună, în conformitate cu alineatul § 5.
(2)Dreptul angajatorului de a cere alte despăgubiri rămâne neschimbat."

Este o clauza abuziva? Trebuie sa o respect? Contractul este pe Germania.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu este clauza abuziva.
Aceste reguli exista si la noi la locurile de munca, in cadrul ROI (Regulamentul de Ordine Interioara) al firmei sau in legislatia muncii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Abuziva? mie mi se pare de bun simt.