| Ginu a întrebat:

Ce este un concurs de admitere la o institutie si cum se desfasoara?

Răspuns Câştigător
| Simonasimona1992 a răspuns:

Concursul de admitere este "concurenta intre candidati" la acel job/loc la fafultate.etc.
O selectie practic
Fiecare institutie, in functie de tipul si cerintele ei va seta regulile concursului.
De exemplu la facultati se poate face concurs de dosare.tu depui un dosar, ei il analizeaza si tot ei aleg pe cei mai buni.(in functie de medii, studii anterioare, etc)
La altele facultati(ex. Medicina, educatie fizica si sport) se da si proba de aptitudini. examen practic/scris.
Sper ca te-am lamurit