| justcurious28 a întrebat:

Ce facultate de medicina din tara imi recomandati in afara de cea de la Cluj sau Iasi (care sunt foarte departe)? Eu ma gandeam la Universitatea Transilvania din Brasov, Carol Davila din Bucuresti sau Universitatea Ovidius din Constanta, este vreuna buna? Sunt bine venite orice alte sugestii argumentate. Va multumesc mult!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa inveti meserie, atuncimergi la o scoala cat mai buna, chiar daca e departe.
Daca-titrebuie doar o diploma atunci alege ceea mai slaba facultate, chiar si fara frecventa, pe care sigur o poti termina. tongue

| justcurious28 explică (pentru Bula):

De asta am intrebat. Vreau o facultate buna indiferent de distanta. Cativa profesori mi au recomandat facultatile respective cat si cea de la Cluj dar aceea iese din discutie deoarece se invata de pe alt manual si intra si chimia anorganica. Daca facultatea din Brasov este la fel de buna ca cea din Iasi (doar un exemplu) de ce sa ma duc la balamuc la Iasi cand pot merge la 2 ore distanta la Brasov? De asta am precizat distanta. Daca cea mai buna facultate este la cuca macaii pai atunci acolo ma duc.

| anonimg a răspuns:

Am auzit de asta, dar nu cunosc detalii: https://www.umftgm.ro/admitere/admitere-2018.html

| Andersen2k18 a răspuns:

Nu crezi ca te-ai decis cam tarziu cu orasul? Fiecare facultate de medicina are o altfel de admitere,chiar daca tot sunt grile. La Bucuresti este multa concurenta(logic fiind si centru universitar mare) la admitere, mai ales ca primi intra olimpici, dar daca te pregatesti bine nu vad problema sa nu intrii. Constanta si Brasov nu sunt UMF, ci doar fac parte din alte universitati asa stiu eu, acolo e mai accesibil.

| justcurious28 explică (pentru Andersen2k18):

Pai optiunile mele in acest moment sunt Bucuresti, Brasov, Targul Mures si Constanta. Grilele difera ca proportii intre biologie si chimie sau cu numarul de variante de raspuns. In schimb se folosesc aceleasi manuale la biologie si chimie. Despre accesibilitate nu am probleme. La simularea de la Carol Davila am luat 86 de puncte si continui sa invat deci nu despre concurenta imi fac probleme.

| maria555ionescu a răspuns:

Târgu Mureș este cea mai bună din țară din câte știu eu