| AvalohAlyn a întrebat:

Ce facultate imi recomandati si de ce,e foarte important sa-mi spuneti motivu,de ce imi recomandati respectiva universitate.
Eu as vrea sa dau ori la facultatea de istorie,ori la cea de filosofie,ori la cea de geografie,ori la cea de teologie,ori la cea de asistenta sociala si am uitat PSIHOLOGIE Astea sunt optiunile.Ce ma sfatuiti? Lupta finala se da intre istorie, teologie si psihologie.Mentionez ca sunt din Galati si aici este Universitatea Dunarea de Jos de stat care are aproape toate tipurile de facultati.

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi pe teologie, ești un pasionat înfocat al religiei.
Succes!
Pa, pa.

| AvalohAlyn explică (pentru Legiuitoarea):

Nu sunt sigur.Imi plac si multe alte lucruri pe langa asta.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu uita, toate facultățile sunt o loterie!
Pa, pa.

| MMihai a răspuns:

Încearcă să faci o facultate de inginerie ( de la Universitatea Politehnică), dacă ești capabil.

| AvalohAlyn explică (pentru MMihai):

Nu ma atrage, nu sunt bun la matematica deloc, am fost in clasele 5-7, aveam 8-9 notele dar am scazut fiindca nu am mai exersat, nu am mai lucrat.O sa ma axez pe o facultate umanista.

| MMihai a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Eu as vrea sa dau ori la facultatea de istorie,ori la cea de filosofie, ori la cea de geografie, ori la cea de teologie, ori la cea de asistenta sociala si am uitat PSIHOLOGIE Astea sunt opțiunile.==asta înseamnă învățământ, care este mereu prost plătit==matematica, fizica, chimia, informatica pot însemna și industrie și cercetare, în afară de învățământ! Iar o politehnică înseamnă industrie! Mai sunt ASE-ul =economist și Medicina.
Nu pot anticipa ce meserii vor fi căutate peste n ani.
Bănuiesc că energetica neconvențională, motoarele pe hidrogen, medicina energetică, medicina naturistă, genetica medicală, IT-ul, farmacologia naturistă și specială, ceva din zona economică, construcțiile, materialele compozite, medicină specială (creierului, glandelor, organelor de simț, șamd.), dentistica, etc.

Poate este mai bine să pierzi un an sau 2 din viață, ca să te pui la punct cu niște treburi, decât să îți pierzi toată viața, făcând o meserie care nu era pentru tine.
În zona asta a orientării profesionale, nu se dau sfaturi, că dacă îți iese bine nu îmi vei mulțumi, dar la cel mai mic eșec mă vei blestema aiurea!

| Zenithf a răspuns:

Eu as zice sa dai mai bine la asistenta sociala, si a doua optiune sa fie psihologie. Cred ca este mai usor sa-ti gasesti o slujba cu una din aceste doua profiluri.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Teologie ca de iti place religia si vrei sa excelezi

| drogh a răspuns:

Am avut şi eu visul de a da pentru psihologie, dar m-am gândit mai bine. Acum cu criza asta şi cu toate problemele oamenilor, aceştia nu prea mai au timp de cabinete psihologice, încearcă să rezolve tot ce au singuri, fără sfaturi. Dacă pasiunea ta este istoria, alege-o pe ea, fiindcă e interesantă şi poţi să ajungi departe.

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Cea mai banoasa, din toate astea, e Psihologia. Daca nu gasesti ceva aici, sigur ai sanse mari afara.
Ar mai fi si Geografia, ceva cu profil axat pe previziuni meteo, daca exista.
Filosofie? Si ce-o sa faci dupa, o sa "filozofezi" pe bani? laughing

| TempusVernum a răspuns:

Geografie sau psihologie, daca vrei sa faci cat de cat ceva in viata asta, astea fiind strans conectate si cu alte domenii si daca esti bun poti sa prinzi ceva bine platit. Cu istoria nu faci prea multe, iar cu filosofia mori de foame. Cu teologia, hmm...depinde rolling on the floor

| PurceluAtomic a răspuns:

N-ai ce face cu niciuina dintre cele sus mentionate. Orienteaza-te spre filiela real.