| »°°♥♠Emo Girl a*♠♥°°» a întrebat:

Ce Facultate Merita De Facut?happy

10 răspunsuri:
| cornel a răspuns:

Multe.eu fac comert si management

| Cryssbest a răspuns:

Cea care te intereseaza cu adevarat, si pentru care simti ca ai "chemare", ca sa zic asa. In alte domenii, care pe tine nu te intereseaza, dar care "dau bine" in CV mai tarziu (marketing, management etc) poti obtine diplome si fara sa urmezi cursuri universitare - poti urma un curs de calificare( prin intermediul Eurocor, de pilda). Asta fuse raspunsul meu "poetic".
Un raspuns mai pragmatic = limbi straine ( intotdeauna a cunoaste o limba straina reprezinta un avantaj). Iti va prinde bine si daca te hotarasti sa pleci din tara (mintile luminate in general asta fac)!
Poti urma doi ani intr-unul, la nevoie.
Oricum, iti dau un sfat - indiferent de ce alegi, sa alegi tu. Nu parintii! Fara "refrene" de genul : "asta merge pe viitor", "noi stim mai bine" etc!

| Cryssbest a răspuns:

@Barbie, cu talentul te nasti, si in plus de asta, se cultiva de la o varsta extrem de frageda. Am avut o prietena care si-a dorit sa faca balet... in Romania a facut orice numai asta nu! Cum a ajuns in alta tara, evident ca talentul i-a fost apreciat! Asa ca eu incep sa cred ca intrebarea aNnEtei e de fapt o intrebare-capcana!
Ea intreaba "merita", nu "ce facultate imi recomandati".

| Cryssbest a răspuns:

@Barbie, te-am inteles. Ce nu inteleg e exprimarea ta - "eu spune"?!

| Cryssbest a răspuns:

@Barbie, speram sa raspunzi astfel!:*

| chocolate27 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi dilema, acum am terminat liceul(ce-i drept, mai am de luat BAC-ulbig grin). Eu zic sa te axezi in special pe ceea ce iti place, sa incerci sa imbini utilul cu placutul.Conteaza mult sa poti si sa supravietuiesti cu serviciul pe care il ai dupa ce termini.Succes!

| Vogelspinne a răspuns:

Depinde, un lucru important in alegerea facultatii este si cunostintele pe care le ai, domeniul in care simti ca stii mai multe, ca te pasioneaza mai mult, ala e cel mai potrivit.
Cele mai bune facultati sun in Cluj-Napoca si Timisoara.
Succes in viitor big grin!

| BarbieNuMaiViseaza a răspuns:

Dupa parerea mea in ziua de azi nu mai merita sa faci nicio facultatehee hee. Dar eu zic ca la U. N. A. T. C. e cel mai bine ca dupa aia ramai la teatru si se castiga bine sau eu stiu daca ai talent fa un Conservator si fa-ti o cariera in muzica. Decat sa inveti 5-6 ani la o facultate de medicina, drept, litere. Parerea mea:*

| BarbieNuMaiViseaza a răspuns:

Draga cristina. mi-am exprimat punctul de vederewinking Eu spune ce as face eu si poate o ajuta cu ceva

| BarbieNuMaiViseaza a răspuns:

Eu spun. Se mai intampla cand scrii in graba:*