| eddi a întrebat:

Ce facultate trebuie sa urmezi pentru a deveni invatator?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Incepi cu liceul-profil pedagogic-specializarea/invatatori!
Apoi, urmezi ce facultate vrei, ce iti place, unde ai aptitudini!

Cu ani in urma, pentru a fi invatator era suficient sa absolvi liceul pedagogic-profil/invatatori, acum insa, majoritatea absolventilor de liceu pedagogic urmeaza cel putin o facultate+masterat (fiecare ce prefera, ce considera necesar, majoritatea aleg filologie, sau limbi straine, dar aleg si muzica, repet-fiecare dupa aptitudini si preferinte) multi profesand chiar dupa liceu, care este necesar pentru specializarea (invatator), dar care, fara facultate, nu mai este suficient!

15 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Trebuie sa urmezi un institut pedagogic.

mlm
| mlm a răspuns:

Buna, nu trebuie sa urmezi nici o facultate, iti trebuie un liceu pedagogic, dar mai nou invatatorii au inceput sa faca pe o perioada de 2 ani un curs de pedagogia scolarului la FACULTATEA DE PEDAGOGIE, asta bineinteles ai ajuta si la gradele de salarizare.Succes.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu trebuie sa urmezi neaparat o facultate.
Invatator poate fi cel/cea care a urmat un liceu pedagogic.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

La psihologie/pedagogie poti face cursuri pentru a deveni invatator... Dar de regula se incepe cu liceul...
Anyway... varianta cu orice facultate este ca... aproximativ orice facultate ai face poti urma modului pedagogic si poti preda materia respectiva in scoala. Succes!

| mihalitza a răspuns:

Trebuie sa faci in primul rand liceul pedagogic, insa, din cate stiu eu este o proba la muzica, eliminatorie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pedagogic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facultatea de Stiinte ale Educatiei cu specializarea Pedagogia invatamantului primar si prescolar

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiintele educatiei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facultatea de Litere?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este de ajuns liceul pedagogichappy
Si nu este nicio proba eliminatorie cum spune doamnahee hee
Trebuie sa ai ureche muzicala si bineinteles ca nimeni nu se duce la acest profil daca nu are media peste 8. 30, nu este comunicativ, nu-i plac copiii si nu are catusi de putin ureche muzicalahappy.
Si eu sunt la acest profilhappy si nu cred ca voi face o facultate imediathee hee.

| kaumi a răspuns:

Trebuie sa urmezi cursurile Colegiului de institutori cu durata de trei ani. Este o proba eliminatorie la alegere muzica, desen, sport si nu ai nevoie de liceu pedagogic in prealabil.

Alte răspunsuri
| ellla a răspuns:

Orice facultate care are specializarea Pedagogia invatamantului primar si prescolar. Neaparat iti trebuie aceasta specializare. Colegii pedagogice nu mai exista... Orice alta facultate ai face nu-ti ofera decat posibilitatea de a fi profesor( asta in cazul in care urmazi si cursurile unui modul psihopedagogic)