| anonim_4396 a întrebat:

Ce imi recomandati sa invat? Germana sau franceza? Dintre cele 2 care este mai avantajoasa pentru gasirea unui loc bun de munca? Ma refer la traducator, translator, ghid turistic etc. Ce imi recomandati? Eu acum ma refer la facultate ce sa invat, la studii superioare.

5 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Germana cu siguranta. Daca inveti limba si scoti o bursa in Germania... aia esti! Am un prieten acolo si deja are job bun, fiind anul' II de facultate.

| Grimalkin a răspuns:

Germana smug engleza si franceza au devenit limbi vorbite de tot poporu' (bine, nu chiar tot, dar in fine)

Chiar daca e o limba grea, merita sa o inveti happy

| iri a răspuns:

Germana e mai cautata in momentul de fata. Dar dupa cum prezic multi, nu ar fi rau sa stii inca doua limbri straine in afara de engleza, pentru ca peste cativa ani buni cu doar doua limbi straine va fi multa lume. Deci cu 3, vei fi in avantaj. Dar daca e sa alegi, asa cum vrei si tu sa faci, sunt de parere ca germana ar fi mai potrivita decat franceza.

| antonius74 a răspuns:

In mod cert, germana. Franceza stie acum toata lumea si nici nu e o limba asa de greu de invatat, pe cand germana e o idee mai grea, asa ca cei care reusesc, om se fac!

| gabytza1994bm a răspuns:

Pai aman2 sunt limbi straine...germana e grea dar franceza nutongue[depinde care limba o stii pronunta mai bine]. daca vrei sa te faci profesoara de...la aman2 se castiga bine. daca vrei sa pleci la facultate in alta tara, bazeaza-te pe acea limbahappy