| Maduu200 a întrebat:

Ce inseamna part time?
Eu de exemplu daca vreau sa lucrez part time la un magazin si acolo salariul full-time este de 8 milioane mie o sa imi dea 4 milioane
Imi dau acele 4 milioane doar pentru ca lucrez 4 ore sau trebuie sa ating un numar de ore?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In domeniul muncii part time inseamna cu timp partial, respectiv mai putin de 8 ore pe zi si 40 de ore pe saptamana, putand fi de la o ora pe zi la 7 ore pe zi.
Daca lucrezi cu jumatate de norma (4 ore in loc de 8 ore) primesti jumatate din salariul pentru norma intreaga. In acest caz vei lucra 20 de ore pe saptamana, norma intreaga fiind de 40 de ore.