| Burdetiu a întrebat:

Ce inseamna sa ai doctoratul? Ce poti face cu el?

Răspuns Câştigător
| Petru_Micu_1971 a răspuns:

Un doctorat este un grad academic sau grad profesional, care, în cele mai multe țări, se califică titularul a preda la nivel universitar în domeniul specific al lui sau gradul ei, sau de a lucra într-o anumită profesie.
În unele țări, cel mai înalt grad într-un anumit domeniu este numit un grad de terminale, deși acest lucru este prin nici un mijloc universal (termenul nu este în uz general, în Marea Britanie, de exemplu), practica variază de la țară la țară, și o distincție Uneori se face între grade profesionale terminale și grade de cercetare terminale (cum ar fi JD și JSD sau SJD în lege).
Termenul doctorat provine din latină docere, care înseamnă "a învăța."

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Doctoratul este un titlul onorific, fiind ultima treapta de invatamant. Fiind "doctor" intr-o anumita specializare, iti aduce mult respect din partea celor din jur, si demonstreaza ca esti foarte capabil in domeniul respectiv, si astfel poti obtine functii importane.

| taken a răspuns:

Intreaba-l pe Victor Ponta.

| lex79 a răspuns:

Înseamnă că eşti AS într-un domeniu, că ştii despre el tot ce este de ştiut. Acuma tu ce crezi că poţi face cu el?

Pentru a fi profesor universitar trebuie să fii înscris la doctorat (că altfel nu te ia nici un profesor pe lângă el, chiar dacă ai terminat şi nivelul 2 al DPPD-ul).

| MissGrumphy a răspuns:

Doctoratul este intr-adevar un grad academic ce iti certifica un nivel exceptional de cunostinte intr-un domeniu si care te ajuta, teoretic, sa ajungi profesor universitar; doctoratul urmeaza masteratului

| lordbazukca1998 a răspuns:

Un doctorat este un grad academic sau grad profesional, care, în cele mai multe țări, se califică titularul a preda la nivel universitar în domeniul specific al lui sau gradul ei, sau de a lucra într-o anumită profesie. Doctoratul se da la sfarsitul facultati.