| Iulyan_Adrian_1998 a întrebat:

Ce inseamna sa fi ingineragronom?
Daca vreau sa imi fac livada (mare) ce fel de inginer trebuie sa fiu (pomicultor) si ce facultate trebuie sa fac exemple si de orase gen facultatea de agronomie din constanta merge

Răspuns Câştigător
| RoyalJakiro a răspuns:

Un inginer agronom se ocupa cu:
Elaborează planuri de irigare, de drenare, de îmbogățire a solului;
Cercetează și elaborează metode prin care să obțină produse de calitate necesare hranei oamenilor;
Urmărește obținerea unor producții performante prin îmbunătățirea procedurilor tehnologice;
Supervizează procesul de preparare a hranei realizate din produsele agricole;
Realizează studii ale mediului pentru a ține sub control dăunătorii și plantele parazite și pentru a proteja solul și apa.
Studiază și aplică diferite metode științifice pentru obținerea unor recolte valoroase, atât din punct de vedere calitativ, cât și cantitativ.
Elaborează și supervizează proiecte referitoare la mediu, construcții industriale;
Proiectează și coordonează testarea echipamentelor și mașinilor necesare agriculturii.
Elaborează planuri și proiecte privind cultivarea suprafețelor agricole și utilitatea spațiilor și fermelor, a sistemelor electrice de irigare a solului, procesele de vitalizare a plantelor.
Asigură creșterea suprafețelor împădurite și coordonează exploatarea fondului forestier, conservarea faunei;
Supraveghează și îndrumă activitatea din zootehnie și culturile horticole;
Întocmește rapoarte și susține comunicări științifice în domeniul de specialitate;
Determină procesele tehnologice pentru însămânțarea culturilor, pentru cultivarea răsadurilor de legume, fructe, viță-de-vie, precum și îngrijirea acestora;
Administrează și modifică procesele agrotehnice și procesele de muncă în cultivarea plantelor;
Determină modalitățile de cultivare a recoltelor pe diferite parcele de pământ, având în vedere condițiile respective de sol;
Ia decizii cu privire la arătură și însămânțare, la asigurarea de îngrășăminte și protecția plantelor;
Alege și procură semințe, fertilizanți și alte materiale;
Programează însămânțările și arăturile
Întocmește planuri de producție în conformitate cu cerințele consumatorilor, primirea de comenzi, dezvoltarea pieței;
Întocmește planuri pentru producția animală;
Administrează și reglementează exploatarea resurselor terenului;
Întocmește analize și teste de laborator pentru pământul agricol și amenajarea terenului;
Determină procesele de fertilizare;
Înregistrează documentele operative;
Asigură coordonarea cu producția de animale.
Deci, ajungem la concluzia ca te poti ocupa si de pomicultura daca esti inginer agronom. Bafta!

1 răspuns:
| Bondarel99 a răspuns:

Dacă vrei sa îți faci livada, poți sa te apuci și acum sa faci. Citești despre asta și înveți cum se face. Nu îți trebuie facultate ca sa faci asta. La facultatea de agronomie faci multe lucruri teoretice si multă matematica astfel încât sa te ajute sa gândești niște chestii mai complexe, nu îți imagina ca o sa înveți acolo despre pomi, asta poți învață și singur.