| Nicoleta00 a întrebat:

Vreau sa ma înscriu la facultatea de agronomie. Ce trebuie sa învăț sa întru la buget?

5 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Nu asculta ce zice mamaie Jassmina ca habar nu are. Daca te referi la Universitatea de Agronomie din Bucuresti poti intra cam cu orice medie in perioada inscrierilor din vara deoarece nu se ocupa locurile alocate pentru buget cam niciodata. Important e sa ai o medie de admitere de peste 7 care se calculeaza din 70% media de la bacalaureat si 30% o disciplina la alegere din cele pe care le-ai dat la bac, cam asa se face admiterea, cu dosar. Doar la facultatea de medicina veterinara dai examen, in rest inscrierea se face pe baza de dosar.
Intri aici, iar sub fiecare facultate unde este poza respectiva patrata scrie cu verde jos,, Vezi rezultatele,, dai click acolo si vezi cu ce medii se intra. Sper ca ti-am fost de folos, o zi buna!
https://usamv.ro/index.php/ro/admitere

| Violleta2022 a răspuns:

La buget se intra cu medii de peste 9.50
Cei slabi cu medii sub 9.50 intra la taxe.
Aici nu-i cu invatatul la un anume obiect, ci cu o medie generala de peste 9 la liceu si media de la BAC tot peste 9-9.50

| Ushtria a răspuns (pentru Violleta2022):

laughing? Nici aia la agronomie nu mai au studenti, cred ca cu 8-8.50 esti admis.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ushtria):

Pai nu era vorba de admiterea a facultate, ci de intrrat la buget, adica la "fara taxe" unde intra numai premiantii.
Acolo sunt 5-10 locuri doar, nu sunt sute de studenti care beficiaza de locuri gratis.