| DJohnny a întrebat:

Ce liceu si facultate imi trebuie sa devin avocat, procuror sau judecator? fiecare in parte vreau.

6 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Profil uman-facultatea de drept

| LaLaura a răspuns:

Bună, un liceu bazat pe uman ( dar nu prea contează liceul, poți să faci pe care îl dorești, doar că dacă e liceu cu profil uman o să îți vină mai ușor, pentru că la facultatea de drept e mai mult toceală), apoi facultatea de drept, de preferat la zi, iar pentru a devenii judecător, ai nevoie să dai la I.N.M( Institutul Naţional al Magistraturii), București. Oricum, pentru a avea un post în funcția juridică după terminarea facultății, trebuie să dai un examen, deci nu prea contează diploma (licența) ci doar ce ai în cap.

| KodrutZ a răspuns:

Iti trebuie niste zeci de mii de euro cel putin spaga pentru a prinde un post. Studiile se pot rezolva dupa aia... vezi de-alde Vanghelie.

| BoOoMbOnik a răspuns:

Facultatea de drept. Poti face orice liceu dar facultatea e importanta

| Crisu_7532 a răspuns:

Orice liceu si orice profil. Neaparat o facultate de Drept, preferabil facuta la zi pentru ca Dreptul nu il poti invata in timpul liber. Este un domeniu foarte greu, se toceste foarte mult si esti, oricum, in situatia de a invata toata viata pentru ca legislatia se schimba o data la cateva luni. Asa ca trebuie sa fii permanent la curent cu schimbarile astea. Dupa ce termini facultatea de Drept, ca sa fii avocat trebuie sa dai admitere la Barou, iar ca sa devii procuror sau judecator ori dai admitere la INM, faci cursuri de formare 2 ani si apoi un alt examen pentru ocuparea unui post (ia-ti gandul, e aproape imposibil), ori profesezi 5 ani ca jurist/consilier juridic si apoi dai examen la INM pentru ocuparea unui post (las-o balta, e aproape imposibil). Daca vrei sa fii notar, trebuie sa dai un examen pentru a deveni notar-stagiar pe langa un notar cu experienta, iar dupa 2 ani de formare, dai un alt examen pentru a devenit notar cu acte in regula (serios, pe asta chiar o lasi balta, e utopie, din 300 de candidati abia daca sunt admisi 20). Daca nu ai relatii sus-puse sau rude care sunt deja in domeniul asta, nu poti sa intri in sistem decat daca esti exceptional. Serios, exceptional!

| Dark_Angel_1964 a răspuns:

Ce liceu si facultate imi trebuie sa devin avocat, procuror sau judecator? fiecare in parte vreau.