| Omulambitious a întrebat:

Ce materii trebuie la politie? sport, engleza, istorie si romana? dar la banca? informatica, mate si mai ce?

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Din cate stiu eu, pentru admiterea la Scoala de politie, obiectele sunt: sportul pentru probele sportive eliminatorii, apoi pentru examenul scris sunt romana si limbile moderne la alegere. La Academia de Politie, obiectele de concurs sunt intr-adevar istoria, romana si limbile moderne (engleza, franceza, germana, rusa), bineinteles la alegere si probele sportive eliminatorii.
Cat priveste obtinerea unui post la o banca, aceasta necesita studii economice, la o Facultate de Economie, Sectia Finante-Banci, sau la ASE, Facultatea de Finante, Asigurari, Banci si Burse de Valori. La facultatile de economie, de obicei se intra pe baza de dosar. La ASE admiterea se face pe paza de punctaj general (PG), care se calculeaza in general astfel:
PG = (MB × 2) + ML = maxim 30 de puncte, unde MB este media la BAC şi ML este media anilor de studiu din liceu; transformarea punctajului în medie (M) se va face după relaţia: M=PG/3; media va fi trunchiată la două zecimale.

1 răspuns:
| skama18 a răspuns:

La politie :sport engleza si romana(istorie la jandarmi_
la banca: facultate finante banci si ASE