| dyana_2819 a întrebat:

Ce medie trebuie sa am ca sa merg la scoala de politie? Si unde se gasesc astfel de scoli?
Mi-as dori foarte mult sa merg la scoala de politie.
P. S. As dori sa fie mai aproape de Iasi.

8 răspunsuri:
| alex942 a răspuns:

RECRUTAREA CANDIDAŢILOR

Serviciile de management resurse umane din cadrul inspectoratelor de poliţie judeţene, respectiv Direcţia Generală de Poliţie a Municipiului Bucureşti, au sarcina de a recruta candidaţi pentru concursul de admitere în şcolile de agenţi de poliţie.
Recrutarea se realizează potrivit procedurilor în vigoare în raport de locul de domiciliu sau de reşedinţă al candidaţilor, potrivit opţiunii acestora.

• Pentru a participa la concursul de admitere , în şcolile de agenţi de poliţie – curs de zi, candidaţii trebuie să îndeplinească următoarele condiţii legale de recrutare :
• să aibă cetăţenia română şi domiciliul în România;
• să cunoască limba română scris şi vorbit;
• să aibă capacitate deplină de exerciţiu;
• să fie declaraţi „apt" din punct de vedere medical, fizic şi psihic; verificările privind starea de sănătate medicală, fizică şi psihică vor fi efectuate de structurile de specialitate ale Ministerului Administraţiei şi Internelor;
• să aibă vârsta de minim 18 ani împliniţi sau să îi împlinească în cursul anului 2011;
• să fie absolvenţi de liceu, cu diplomă de bacalaureat; dovada absolvirii se face cu diploma sau adeverinţă din care să rezulte faptul că au susţinut şi promovat examenul de bacalaureat;
• să aibă un comportament corespunzător cerinţelor de conduită admise şi practicate în societate;
• să nu aibă antecedente penale sau să nu fie în curs de urmărire penală ori de judecată pentru săvârşirea de infracţiuni, cu excepţia situaţiei în care a intervenit reabilitarea;
• să nu fi fost destituiţi dintr-o funcţie publică în ultimii 7 ani;
• să nu fi desfăşurat activităţi de poliţie politică, astfel cum sunt definite prin lege;
• au luat la cunoştinţă de condiţia prevăzută de art. 10 alin (3) din Legea nr. 360/2002 privind Statutul poliţistului, cu modificările şi completările ulterioare;
• îndeplinesc criteriile specifice pentru ocuparea prin concurs a funcţiei publice cu statut special.

• Criteriile specifice pentru recrutarea candidaţilor la concursul de admitere în şcolile de agenţi de poliţie sunt următoarele:
• să aibă vârsta de până la 27 de ani, împliniţi în anul participării la concursul de admitere pentru formarea profesională iniţială ca poliţist sau militar;
• să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media generală de minimum 8,00;
• să nu fi fost exmatriculaţi, pentru abateri disciplinare, dintr-o instituţie de învăţământ;
• să aibă înălţimea de minimum 1,70 m bărbaţii şi 1,65 m femeile.
Poliţia Română nu poate acorda derogări de la nicio condiţie legală sau criteriu specific pentru recrutarea candidaţilor la concursul de admitere, acestea fiind aprobate prin ordin al ministrului administraţiei şi internelor.
În acest context, eventualii petenţi vor fi consiliaţi în sensul direcţionării solicitărilor către structura responsabilă, Direcţia Generală Management Resurse Umane a M.A.I.

Pentru locurile scoase la concurs în Academia de Poliţie "Alexandru Ioan Cuza" Bucureşti, în şcolile de agenţi de poliţie şi pentru locurile Ministerului Administraţiei şi Internelor în instituţiile de învăţământ ale Ministerului Apărării Naţionale şi Serviciului Român de Informaţii, se recrutează bărbaţi şi femei, indiferent de specializări

Şcoala de Agenţi de Poliţie "Vasile Lascăr" - Câmpina nu are sarcini de recrutare a candidaţilor pentru concursul de admitere - sesiunea 2011.
Candidaţii care optează pentru, admiterea într-o instituţie de învăţământ universitar vor fi informaţi că pot participa şi la concursul de admitere pentru una din şcolile postliceale.
Pentru candidaţii care au o a două opţiune o şcoală de agenţi de poliţie din cadrul Poliţiei Române li se constituie un dosar de recrutare separat, cu actele de studii în copie legalizată şi fişa medicală în copie certificată.
Acestora li se aduce la cunoştinţă în momentul recrutării că vor relua întreaga procedură stabilită pentru concursul de admitere la şcolile postliceale (plata taxei de participare la concurs, înscrierea la concurs, susţinerea probelor eliminatorii - contravizita medicală şi probele de verificare a aptitudinilor fizice şi testul de cunoştinţe).
Candidaţii declaraţi „RESPINS" la Academia de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza" Bucureşti/ candidaţii declaraţi „RESPINS" la una dintre instituţiile de învăţământ superior ale Ministerului Apărării Naţionale, care au ca a doua opţiune o şcoală de agenţi de poliţie, pot participa la concursul de admitere organizat de către una dintre acestea dacă au fost declaraţi „apt medical" la examinarea medicală efectuată în cadrul instituţiei de învăţământ superior

Cererile de înscriere la concursul de admitere în şcolile de agenţi se primesc de structurile de resurse umane din cadrul inspectoratelor judeţene de poliţie, respectiv din Direcţia Generală de Poliţie a Municipiului Bucureşti, până la data de 01.07.2011.
Aprobarea sau respingerea cererilor de înscriere la concurs a candidaţilor se aduce la cunoştinţa acestora, motivat, pe bază de semnătură.

• Dosarele de recrutare ale candidaţilor se vor constitui cu următoarele documente :

1. Cererea de înscriere ( Anexa nr. 1 );
2. Diploma de bacalaureat sau adeverinţă care atestă absolvirea liceului cu diplomă de bacalaureat pentru candidaţii care au absolvit în anul în curs şi foaia matricolă;
3. Următoarele documente în copie legalizată : certificatul de căsătorie, certificatul de naştere pentru candidat, soţie/ soţ şi fiecare copil ;
4. Autobiografia şi tabelul nominal cu rudele candidatului;
5. Cazierul judiciar al candidatului;
6. Certificatul de examinare psihologică sau nota compartimentului de resurse umane/personal, în cazul în care rezultatele examenului psihologic s-au comunicat pe bază de tabel nominal;
7. Fişa medicală tip de încadrare în Ministerul Administraţiei şi Internelor ;
8. Caracterizarea de la ultimul loc de muncă (şcoală sau unitate militară);
9. Declaraţia de confirmare a cunoaşterii şi acceptare a condiţiilor de recrutare ( Anexa nr. 2 ) ;
10. Copii ale următoarelor documente : livret militar, act de identitate, carnet de muncă certificate prin semnătura lucrătorului desemnat să efectueze recrutarea, după confruntarea acestora cu originalele;
11. Trei fotografii tip buletin de identitate ;
12 . Procesul-verbal cu rezultatele verificării pentru persoanele menţionate în tabelul cu rudele candidatului.

Dovada apartenenţei la o anumită etnie se realizează după cum urmează:
• pentru candidaţii de etnie maghiară – recrutarea acestora se va face exclusiv pentru cei care au absolvit liceul cu limba de predare maghiară, fapt ce va fi atestat prin diploma de bacalaureat/foaie matricolă/adeverinţă;
• pentru candidaţii de alte etnii , inclusiv romi, prin adeverinţă din partea unei organizaţii legal constituite a minorităţii, din care să rezulte faptul că respectivul candidat face parte din acea etnie (adeverinţa nu atestă calitatea de membru al respectivei organizaţii, ci calitatea de etnic).
Candidaţilor de etnie maghiară care doresc să se înscrie la concursul organizat de una dintre şcolile postliceale ale Poliţiei Române li se va aplica procedura stabilită la nivelul Direcţiei Generale Management Resurse Umane pentru candidaţii de alte etnii . Astfel, candidaţii în cauză vor proba apartenenţa la respectiva etnie, prin adeverinţă din partea unei organizaţii legal constituite a minorităţii, din care să rezulte faptul că respectivul candidat face parte din acea etnie (adeverinţa nu atestă calitatea de membru al respectivei organizaţii, ci calitatea de etnic).

Opţiunea candidatului privind limba străină la care susţine admiterea, precizată în cererea de înscriere la concurs, va fi consemnată cu majuscule pe coperta dosarului de recrutare împreună cu codul numeric personal al candidatului.

Testarea psihologică a tuturor candidaţilor, indiferent de instituţia de învăţământ pentru care au fost recrutaţi, se efectuează la nivelul inspectoratelor de poliţie judeţene, respectiv Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti, de către specialiştii din cadrul Centrului de Psihosociologie al Ministerului Administraţiei şi Internelor, potrivit planificării întocmite împreună cu şefii structurilor de resurse umane, astfel:
• pentru candidaţii înscrişi la concursul de admitere în instituţiile de învăţământ superior: în perioada 30 mai – 18 iunie 2011;
• pentru candidaţii înscrişi la concursul de admitere în instituţiile de învăţământ postliceal: în perioada 04 – 15 iulie 2011.
Pentru candidaţii care nu au promovat testarea psihologică, sau au fost declaraţi „ inapt medical ", activitatea de recrutare încetează .

• DESFĂŞURAREA ADMITERII

Concursul de admitere se organizează şi se desfăşoară în perioada 20.08-02.09.2011 , conform Graficului stabilit de către instituţiile de învăţământ;
Candidaţii se vor prezenta în perioada 20 - 21.08.2011 la sediul şcolii de agenţi de poliţie pentru care au optat, în vederea înscrierii şi achitării taxei de participare la concurs , în cuantumul stabilit conform competenţelor şi al eliberării legitimaţiei de concurs .
Cu această ocazie, vor avea asupra lor următoarele documente:
• Cartea de identitate / paşaportul, în original ;
• Diploma de bacalaureat în original (pentru candidaţii din seriile anterioare) sau adeverinţa eliberată de liceu (pentru absolvenţii promoţiei 2011), în care se menţionează media generală de la bacalaureat şi mediile obţinute în anii de liceu;
• Foaia matricolă a studiilor liceeale în original sau copie legalizată;
• Contravaloarea taxei de inscriere. Pentru candidatii care solicita scutirea de taxa de inscriere, acestia vor prezenta acte doveditoare ca se afla intr-una din situatiile urmatoare:
• Sunt orfani de ambii părinţi;
• Provin din casele de copii sau din plasament familial;
• Sunt copii ai eroilor martiri ai Revoluţiei din Decembrie 1989;
• Sunt răniţi în lupta pentru Revoluţia din Decembrie 1989;
• Au venituri nete lunare pe membru de familie , calculate în luna anterioara celei în care se desfăşoară concursul de admitere, care nu depăşesc salariul minim net pe economie , calculat prin deducerea din salariul minim brut a impozitului;
• Sunt absolvenţi ai liceelor Ministerului Administraţiei şi Internelor, promoţia anului participării la concursul de admitere.

Candidaţii se pot retrage în orice etapă a desfăşurării concursului de admitere, fără a li se restitui taxa de participare la concurs.

• Prezentarea de înscrisuri false se pedepseşte conform legii şi atrage după sine eliminarea din concurs a candidatului respectiv. În cazul în care descoperirea falsului se face după încheierea admiterii, candidatul respectiv pierde locul obţinut prin fraudă .

Concursul de admitere se desfăşoară în următoarele etape:
Etapa I – eliminatorie - se desfăşoară în perioada 22 – 27 august 2011 şi cuprinde:
• examinarea medicală;
• verificarea aptitudinilor fizice.
La probele eliminatorii nu se admit contestaţii, repetări sau reverificări .

Etapa a II - a - proba de verificare a cunoştinţelor se desfăşoară în data de 29 august 2011 sub formă de test grilă la:
• limba română;
• limba străină (engleză, franceză sau germană, potrivit opţiunii la înscriere).
Subiectele pentru proba de verificare a cunoştinţelor se formulează din tematica de concurs difuzată prin grija Direcţiei Management Resurse Umane a Inspectoratului General al Poliţiei Române .
În cazul existenţei pe ultimul loc a mai multor candidaţi cu punctaje egale, departajarea lor se realizează folosind, în ordine, următoarele criterii :
• media generală obţinută la examenul de bacalaureat;
• media generală a anilor de şcolaritate din perioada studiilor liceale;
• nota obţinută la Limba şi literatura română în cadrul examenului de bacalaureat.
• Dacă şi după aplicarea criteriilor menţionate, candidaţii de pe ultimul loc care asigură admiterea nu pot fi departajaţi, atunci toţi aceştia sunt declaraţi „ADMIS".

Pentru a fi înmatriculaţi, candidaţii declaraţi „ADMIS" vor prezenta la începutul anului şcolar:
• diploma de bacalaureat ( în original ) ;
• foaia matricolă ( în original ) .

Cei care nu vor depune documentele de studii în original sunt consideraţi retraşi .

| DraGfirE a răspuns:

Pai mediile trebuie sa ai peste 9 si la 10 la purtare in toti anii si mai aproape de iasi este doar Campulung Moldovenesc dar pentru mai multe detalii cauta pe google happy

| Sliix a răspuns:

Hei! :* Se numeste liceu militar. La mine in oras, adica Alba Iulia exista un astfel de liceu. Mediile pentru fete sunt destul de mari, undeva la 9.75, 9.80 avand in vedere ca sunt doar 15-20 de locuri pe an. Pentru baieti sunt 100 de locuri asa ca media este undeva la 8 si ceva.

| crapx a răspuns:

Se numeste liceu militar! aproape de iasi este la Campulung-Moldovenesc, mediile sunt destul de mari peste 9. depinde de profil! iti urez succes! te poti interesa si pe internet scrii pe google Licee militare si gasesti tot ce ai nevoie!

| GeorgelCelMare a răspuns:

Iti recomand sa mergi la Campullung-Moldovenesc.

| bladee a răspuns:

Poti merge si la Academia de Politie, poti iesi coamandant, colonel, general, ofiter, subofiter, etc. depinde de notele la examene si la ce vrei sa dai. Daca optezi pentru Ofiteri poti ajunge general, daca optezi pentru subofiteri, comisar in cel mai bun caz. Dar pentru aceasta scoala iti trebuie super-cap si conditie fizica destul de buna. Vb cu parintii tai, te asigur ca-ti va lumina caleabig grin, te va indruma spre bine, totul depinde de tine mai departewinking

| Bernards a răspuns:

Media 8 9 acolo se invarte dc vrei sa meri