| Benn12 a întrebat:

Salut, Tot am gandul sa devin polițist, dar școlile sunt departe de mine,as vrea undeva mai aproape si am gasit scoala de politie de frontiera Iasi care e aproape, m-am interesat, dar nu inteleg. Asta din Iasi e scoala sau unde te angajezi ca politist frontier?

Răspuns Câştigător
| Feri5 a răspuns:

Da. Aceea e O școala de agenți de poliție de frontiera. Dacă vii de la filo sunt singur ca vei intra deoarece la filo faci ceea ce e pentru admitere (ma refer la istorie și la limba straina), iar la romana va trebui sa înveți la gramatica. Și poți lucra subiecte care s-au dat. Succes!

| FlowVODA a răspuns (pentru Feri5):

La subofiteri se da' doar romana si limba straina ( engleza/franceza). Istorie se da' doar la Academia de Politie din Bucuresti.Nu mai induce lumea in eroare!

| Feri5 a răspuns (pentru FlowVODA):

Nu induc lumea in eroare! Am adaugat suplimentar ca sa ii zic de ce e bun profilul!

| Feri5 a răspuns (pentru FlowVODA):

Lasă ca și așa a mai pus O întrebare in care zice ca ar vrea sa fie operator112. Ori polițist ori operatori. Sa ne zică, dar.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Feri5):

Ce diferenta este?

| Feri5 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Diferența? Un operator 112 merge și matura pe străzi? El sta la telefoane și primește apelurile apoi solicita intervențiile pe cand un polițist trebuie sa aibă grija de liniștea publica sau depinde ce specializare îți alegi la poliție... E mare diferența? Cum sa nu fie diferența?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Feri5):

Din cate stiu, s-ar putea sa gresesc, si cei de la 112 sunt tot militari. Serviciul 112 face parte din STS (Serviciul de Telecomunicatii Speciale), un serviciu militarizat. Doar ca fiecare face ceea ce-i cere functia.

7 răspunsuri:
| Benn12 explică:

A da, si mai am o intrebare: pot merge la poliție de frontieră daca am profilul Filologie?