| ANDREEA61541 a întrebat:

Ce meserie credeti ca arvtrebui sa aleg intere politista si profesor de istorie, cel mai dezvoltat raspuns primeste funda.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti sa ai aptitudini pentru amandoua, sunt meserii foarte diferite. Ca sa fii politist trebuie sa fii un om activ, foarte interesat de sport si de mentinerea conditiei fizice, sa ai o fire foarte ferma, aspra, sa te lasi foarte greu impresionat si sa poti face fata la eforturi deosebite. Ca sa fii profesor de istorie trebuie sa fii foarte inclinat spre citit si studiu. Trebuie sa ai o cultura generala enorma si sa inveti in fiecare zi. Trebuie sa fii calm, foarte rabdator, foarte inteligent si empatic.
E adevarat, in ambele situatii trebuie sa fii cinstit si corect si implicat in meserie, dar firea necesara celor doua meserii este foarte diferita. Daca tu esti o fata care face mereu miscare, este foarte activa, este mai potrivit sa fii politista. daca dimpotriva, esti studioasa, mereu interesata de citit si invatat, daca stai mult in biblioteca si neglijezi activitatea fizica in favoarea invataturii, atunci e mai potrivit sa fii profesoara

2 răspunsuri:
| ShamelessQboy a răspuns:

Nici una nici alta, amândouă sunt prost plătite!
Alte înclinații mai ai?

| Myky_Mihaela_1998 a răspuns:

Este o decizie grea atât meseria de politist este frumoasa iti aperi tara, este o meserie foarte frumoasa, dar si profesor de istorie este o meserie frumoasa ii înveți pe copii despre istoria romanie si nu numai, ii înveți lucruri esentiale, lucruri frumoase, eu una iti recomand meseria de politist deoarece este o meserie atat bănoasă, riscantă, frumoasa o meserie in care poti cunoaste oameni, o meserie in care comunici cu oamenii, o meserie in care iti ajuti tara.