| Danielasat a întrebat:

Ce meserii credeți voi ca sunt "de viitor"?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Mai bine spune-ne ce ai vrea să fii tu și noi zicem dacă e sau nu de viitor

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cosmonaut.
Gunoier. Nu vei șoma niciodată.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Gropar, baga te.

| Cosmin86 a răspuns:

Destule: IT, medicina, drept, etc.
Mai bine, dupa cum a zis cineva mai sus, ne spui concret ce vrei sa faci.

| Cameliapantiru a răspuns:

Nu există meserii "de viitor" care să fie potrivite pentru toți, există doar meserii care ți se potrivesc ție și meserii la care tu nu te poți descurca.
Ca regulă generală, orice meserie în care ești foarte bun (în primii 10% din respectivul domeniu) îți va aduce mari satisfacții, o viață profesională împlinită și un salariu cel puțin decent, deci pentru tine poate fi considerată o meserie bună și "de viitor". Gândește-te că e foarte important să pui pasiune în ceea ce faci, pentru că altfel va fi foarte greu să faci acel ceva până la 65 de ani, minimum 8 ore pe zi, minimum 5 zile pe săptămână. Sigur, la orice vârstă există variante de reconversie profesională, dar asta înseamnă multă muncă în plus și multă energie consumată în acest proces de schimbare. Cel mai bine e să alegi un domeniu potrivit ție și care să-ți placă, iar apoi întreaga perioadă activă profesional construiești în jurul lui. Nu te lua după mode și după opiniile celorlalți (mai ales ale celor care nu te cunosc sau te cunosc insuficient) când vei face alegeri legate de carieră (valabil, de altfel, pentru orice alt aspect al vieții), ci doar după abilitățile și cunoștințele tale.