| Atti12 a întrebat:

Ce meserii/profesii se cauta in ziua de astazi?

11 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In Romania se cauta de toate, dar se plateste prost.
Pe afara... Camionagii.

| Cosmin86 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu chiar, in IT sunt salarii pana la 4000 de euro + alte beneficii (actiuni, asigurare privata, bonusuri, etc.)

Mai sunt si altele platite bine: avocat, procuror, medic, etc.

| Cosmin86 a răspuns:

Depinde ce-ti place, daca faci o "meserie" doar pentru ca se castiga bine si nu-ti place, nu stiu daca o sa-ti mearga prea bine.

| Tomicox99 a răspuns:

Din cate am auzit se cauta Mecanici si Soferi de Tir, mai ales in tarile din vest

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se cauta ingineri de toate soiurile: programatori, mecanici, electricieni, constructori etc. Domeniul politiei si al armatei merge si el foarte bine. E mare concurenta la scolile de politie si la academiile militare. Medicii sunt si ei foarte cautati. Medici specialisti cardiologi, neurologi etc in tara si in strainatate.
Sunt domenii serioase care se cauta si ofera un salariu foarte bun. Plus siguranta locului de munca.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Cosmin86):

Crezi tu ca se cauta avocati si procurori? laughing
Nu prea cunosti...
In IT nu e pentru oricine, si sunt destui si acolo, nu e bataie pe ei.
Daca esti camionagiu, electrician, zidar, mecanic, vopsitor si altele, ai oricand cate 3-4 oferte de munca, nu ramai niciodata pe afara.
Pe cand, dreptul il au foarte multi, si nu profeseaza. La partea cu procurorul ai dat-o in bara rau, alea sunt job-uri de bugetari, pe care nu le prinde oricine.
Aici s-a intrebat ce se cauta, cu ce nu mori de foame. Cu dreptul cam mori de foame, sau ajungi secretara, daca nu il ai pe "tati" sau "unchiu" pe undeva.

| Cosmin86 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu sunt in IT. Chiar e super bataie, e deficit de vreo 30k de programatori, eu mereu primesc mesaje, inclusiv de la firme mari gen Amazon, Facebook, Google daca sunt interesat.

Despre IT pot da cele mai multe detalii, ca lucrez de peste 10 ani, de celelalte stiu din auzite (gen am un fost coleg care are propriul cabinet de avocatura si si-a luat 3 camere la unirii cu banii jos, 180k).

| Nemessys a răspuns:

Draga, meserii se tot cauta si nu se gasesc.
Stii care este cea mai mare cerere la momentul actual si care cel mai probabil o sa fie muuuuuuuuult timp de acum in colo? OAMENI SERIOSI! Da, asta-i raspunsul. Nu medici, nu profesori, nu avocati, nu IT-isti ci oameni seriosi si reposbabili. Din moment ce ai aceste caracteristici, crede-ma ca poti sa rupi in ORICE domeniu, indiferent care este acela. Daca eu ti-as zice ca meseria X este cea in care se cauta in disperare oameni si ca este una dintre cele mai bine platite meserii, este FIX degeaba, daca tu nu esti o persoana serioasa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se caută orice meserie. Chiar și de măturători de stradă este nevoie.

| oz_1736 a răspuns:

Elecronistii si electromecanicii, vor fi cei care vor castiga multi bani cam 100 de ani.

| Sofer a răspuns:

Ingineri, IT iști. De toate.