| anonim_4396 a întrebat:

Ce meserii sunt la profesionala?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai depinde de profesionala!
Cam peste tot exista profesionale auto. Acolo obtii in clasa a 10-a o diploma simpla, de genul 'lacatus mecanic', iar la terminarea ultimul an (a 12-a sau a 13-a, nu stiu cum sunt acum), primesti diploma de tehnician in transporturi, prin care se subintelege in principal meseria de mecanic, dar e utila si daca vrei sa devii sef de parc auto, sau un simplu sofer. Cele cu profil auto.
Apoi, ce mai stiu eu... Mai exista profil "lucrator forestier", unde poti invata pana si manevrarea utilajelor (TAF, macarale, banzic, drujba), ospatar-bucatar, unde inveti sa servesti, sa aranjezi in farfurie si alte chestii. In functie de zona, gasesti si profesionalele. Exista mai demult si profil de electricieni, daca nu ma insel, sunt si licee de constructii, mi-am mai amintit si un profil legat de agricultura si cresterea animalelor (ferme).
Depinde unde stai, daca esti din Craiova nu cred ca o sa gasesti profesionala 'forestiera', asa cum nici la Timisoara nu cred ca vei gasi profesionale legate de transportul marin.

1 răspuns:
| SuciuFlo a răspuns:

Sunt de toate, de la om de serviciu pana la bucatar. gasesti in orice dormeniu cate ceva