| Nimeni10 a întrebat:

Ce părere aveți despre anunțurile cu locurile de munca in strainatate, am găsit la fabrici, constructii, salarii 1600-1700 euro, dar tare mie ca iau vreo teapa

6 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Unele da, altele nu laughing
Vezi ce pagina de prezentare are agentia, cauta pareri pe net de la cei care au mai plecat prin ei, etc.

| OldSoul a răspuns:

Unele da, altele nu.

De obicei, unele anunturi sunt puse de intermediari care trimit oamenii la munca.
Iar respectivii intermediari, au si ei beneficiile lor.
Unii isi iau cota parte din salariul tau (uneori, si acele firme de recrutare fac acelasi lucru).
De exemplu, angajatorul ofera un salariu de 2000€, ei bine, tu esti adus de intermediar, si vei primi un salariu de 1700€, diferenta de bani, intrand lunar in buzunarul acestuia.
Altii, pur si simplu, se ocupa de transport de persoane, primesc o suma pentru fiecare om adus.
Si asa mai departe.

In general, cam asa sta treaba, nu sunt "tepe" treaba e ca si oamenii respectivi au unele beneficii, daca tie iti convine salariul, aia e.

Oricum, mare atentie daca ti se percep diferite taxe/sume, e posibil sa intrii deja in alta categorie de teapa.

| Cosmin86 a răspuns:

"E de incredere anunturile"... tu esti ANALFABET?

| Nimeni10 explică (pentru Cosmin86):

Usor ca eram pe telefon, mai greseste omul.

| flixbuster a răspuns:

Este sigur teapa daca ti se cer bani inainte din orice motiv.

| vladas2005 a răspuns:

In privința aceasta trebuie sa ai grija la condițiile impuse de angajator, spre exemplu ar putea sa iti ceara o anumita suma de bani sau sa te puna sa semnezi anumite contracte(mare atenție aici, citește de câte ori e nevoie sa intelegi ce scrie acolo și daca găsești ceva ce pare în neregula pune-ți câteva semne de întrebare) sau pur și simplu sa semnezi pe o coala alba, goala, de hârtie(știu ca suna absurd dar au fost cazuri, iar odată ce semnătura ta ajunge acolo, "angajatorul" poate scrie orice în spațiul liber, semnătura ta rămânând acolo). Poți sa te uiți pe internet și sa te lămurești cu niște metode de prevenire. Sper ca te-am ajutat și retine faptul ca dacă un angajator pare ca oferă o suma mare de bani(pentru respectivul domeniu) sau oferă anumite condiții care din nou par a fi nerealiste, gândește-te de doua ori înainte de a aplica la respectivul job!