| mister_9867 a întrebat:

Ce parere aveti despre ASE Bucuresti? Am vazut ca a fost cel mai votat de catre cei care vor sa intre acolo? Totusi nu este satula piata de economisti de ce toti se duc acolo? Care specializare de acolo te ajuta ca dupa terminarea facultatii chiar si in timpul ei sa gasesti de lucru in domeniu? Cei care au terminat la ASE au reusit sa se angajeze? Medicina credeti ca merita? Cu toate ca sunt multi ani de tocit ...Sau ce altceva iti poate deschide mai multe usi si nu rami doar cu diploma?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Se duc toti la Ase pentru ca nu se intra foarte greu, si se "iese"foarte usor. Da, piata e saturata de economisti. Dar cred ca oricine are nevoie de un contabil la un moment dat si poti lucra acasa, pe cont propriu in timpul liber si poti castiga mai multi bani.Sunt insa, multe cazuri nefericite in care studentii care au trerminat finante banci, marketing sau comert nu au reusit sa gaseasca un job in domeniu, si lucreaza la Mc'Donald's sau cine mai stie pe unde. Da, medicina si dreptul presupune sa inveti toata viata.Insa,iti recomand stomatologia, dupa 6 ani vei avea diploma de stomatolog general, in schimb la medicina generala daca nu faci si inca 6 ani specializare, diploma ta nu valoreaza nimic.

5 răspunsuri:
eileen
| eileen a răspuns:

Eu am terminat ASE-ul Management Stiinte ADministrative, apoi master tot la ASE in Comunicarea Afacerilor. Este o facultate bine cotata, concurenta mare, profesori buni dar sincer, eu aveam mai multe asteptari. Voiam mai multa practica, nu atata teorie dar cred ca asta este problema generala in toate facultatile din Romania. Eu te incurajez sa dai aici, sunt peste 10 specializari, Finante Banci si Cibernetica sunt cele mai cautate dar si Marketing-ul si celelalte... Joburi iti gasesti, mai greu acum cu criza asta, dar pana termini tu facultatea trecewinking
Cat despre Medicina, eu regret ca nu am dat acolo, este o facultate pe cat de grea pe atat de frumoasa si plina de satisfactii. Daca ai nervi de otel, da aici!

| J7anine a răspuns:

Sunt multe alte posibilitati pentru cei cu ASE-ul (marketing, vanzari, turism, management, resurse umane etc) nu se reduce totul la contabilitate! dincolo de sistemul imbecil de admitere, sunt materii si profi care-ti mai deschid ochii. daca vrei sa inveti carte se poate oriunde. exista si asociatii studentesti de la care organizeaza fel de fel de evenimente, iti poti gasi practici sau joburi in timpul facultatii, daca mai stii si vreo doua limbi straine...
intre medicina si ase e diferenta cam mare, nu stiu cum s-ar putea compara. ce-are una cu alta?! imi placeau foarte tare serialele ca ER sau grey, dar cred ca intr-un spital n-as putea sa lucrez ever. incearca sa te gandesti unde te vezi tu, ce-ai putea sa faci sa-ti si placa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt studenta in anul 2 la ase si crede-ma ca merita! In lumea asta toti au nevoie de un contabil, un economist, un informatician si asa mai departe. E foarte buna ca facultate pentru ca iti ofera posibilitatea 2 in 1. De exemplu: intri la finante banci, termini, dai licenta si apoi, daca ai media anuala peste 7, poti sa faci inca 1 an specializare la orice alta facultate in cadrul ase (marketing, conta), si dupa anul asta dai inca un examen de licenta si practic termini 2 facultati in 4 ani de zile. Succes!

| andreea567890123 a răspuns:

Nu, nu te duce. Alege alta facultate daca vrei. Du te la med dentara