Întrebare recomandată | Andreea_Amariei_1996 a întrebat:

Ce parere aveti despre Facultatea de Administrarea Afacerilor cu predare in limba fanceza? Este de viitor? Sunt in clasa a 12-a si sunt destul de confuza. Niste sfaturi mi-ar fi de un real folos.

Răspuns Câştigător
| Anonia a răspuns:

Eu am absolvit Facultatea de administrarea afacerilor, insa nu reusesc sa imi gasesc un loc de munca, optiunile sunt foarte restranse. Eu iti recomand sa o faci numai in cazul in care te hotarasti sa faci si modulul pedagogic. in primul an de facultate ti se va propune sa il faci numai daca vrei( la stat e gratuit in primul an insa mai apoi se plateste). in felul acesta vei putea sa te angajezi ca invatatare la o scoala privata, la o gradinita privata, poti preda franceza sau ce vrei tu. indiferent de facultatea pe care o vei urma...FA MODULUL PEDAGOGIC! mie imi pare rau acum ca nu l-am facut

5 răspunsuri:
| catalin02 a răspuns:

In opinia mea cand iti alegi o facultate trebuie sa iti pui 2 intrebari :
-Ce vreau sa fac?
-Cat de repede ma pot angaja?
Dupa ce vei absolvi facultatea normal vrei sa te angajezi insa intr-un astfel de domeniu este destul de greu deoarece se cauta persoane cu experienta.
Stiu ca exista facultati care te pot ajuta sa te angajezi dupa absolvire ( nu stiu daca este una dintre acele facultati ).
P.S. Chiar daca vei reusi sa gasesti un post liber la inceput nu o sa castigi foarte mult.

| ashlee a răspuns:

Dupa cum vezi, ti-a raspuns cineva care a facut aceasta facultate si nu isi gaseste loc de munca. Ar fi o idee foarte buna sa inveti din experienta ei.

Ce afaceri te-ar lasa cineva sa administrezi ca o tanara de 22 de ani ce vei fi dupa absolvire? Urmeaza mai bine niste studii practice, fie scoala postliceala, fie facultate. Nu iti pierde timpul pretios degeaba.

Se poate ajunge manager si, sau cel mai adesea, daca nu urmezi facultate de management, ci studii practice. De exemplu, stiu un caz de om care a fost initial receptioner hotel, dupa care a devenit sef de receptie, dupa care, dupa o vreme, manager general de hotel!
Deci mai intai trebuie sa ai o meserie din care mai tarziu sa poti avansa. Altminteri, sunt probabilitati mari de a nu-ti gasi un loc de munca dupa terminarea anumitor studii.

| MickyGirl a răspuns:

Conteaza mult care sunt si inclinatiile tale. Profilul economic inseamna logica, matematica din plin, gandire analitica. Daca te caracterizeaza aceste lucruri atunci e ok.
Intr-o economie sanatoasa e nevoie si de coafeze si de economiste. Cunosc instalatori cu scoala profesionala care castiga mai mult decat economisti cu facultatea terminata. Trebuie sa iti si placa pentru a putea excela si a avea o cariera intr-un domeniu. Bafta!

| Anonia a răspuns:

Daca nu ai relatii si nu ai pe cine sa te bage undeva, nu faci nimic cu contabilitatea sau cu administratia. Eu am facut si cursuri de contabilitate primara, recunoscute de minister, cursuri pe care le-am terminat cu 9, 80... dar degeaba daca nu am pe nimeni care sa ma bage la o firma ceva! Asa ca ...incearca sa te orientezi spre ceva ce ....indiferent de vremuri se cauta. De profesori, invatatori si doctori tot timpul avem nevoie. Realitatea e al naibii de urata. Asta e Romania....In comcluzie indiferent ce alegi pentru viitor, fa si modulil pedagogic. In felil asta poti sa predai cv pna gasesti jobul vietii tale!

| Alina132004 a răspuns:

Consteaza ce vrei sa te faci. Daca vrei sa te faci Contabil ar merge bine.Mama mea este constabila si are multe afaceri.