| Mmmm1111 a întrebat:

Ce parere aveti despre facultatea de Asistenta sociala si Sociologie din Bucuresti? Imi place sa ajut lumea si sa le ofer noi sanse la viata. M am orientat spre aceasta facultate. Intrebarea este, ce oportunitati am odata cu terminarea ei si se gasesc locuri de munca atat aici cat si in afata?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu sociologia nu faci absolut nimic fiindca nu exista cerere pentru asa ceva. Foarte greu sa ajungi si profesor pentru ca de obicei se cauta un profesor care stie de toate: filosofie, logica, psihologie, economie, educatie antreprenoriala. Si chiar daca le-ai sti, gandeste-te la o chestie. Eu am facut vreo 3 materii in generala cu profesorii care i-au predat mamei mele cand era in generala, restul profesorilor banuiesc ca ori au murit pe acolo ori au iesit la pensie si i-au scos cu jandarmii de la catedra. Cam atat de blocate sunt posturile in invatamant.
Legat de asistenta sociala, cunosc o fata care a terminat. A muncit pe branci, s-a implicat foarte mult in tot felul de proiecte, a invatat si a avut printre cele mai marii medii in fiecare an, a facut si master. A a stat vreo 2 ani sa-si caute loc de munca. Nu a gasit nimic si s-a reorientat.