| Sadop a întrebat:

Ce parere aveti despre o cariera in criminalistica? In ce consta aceasta meserie? ce studii trebuie urmate?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Criminalistica se ocupa de tot ceea ce inseamna actiune "criminala" adica spargeri (de case, de banci, de magazine etc.), omoruri, trafic de persoane, trafic de droguri, disparitii de persoane etc. acest tip de activitate este desfasurata de politia romana. ca sa ajungi sa lucrezi in acest domeniu exista doua filiere: academia de politie cu specializare pe criminalistica sau o alta facultate si pe urma te angajezi in politie. o alta facultate inseamna dreptul cu specializare pe criminalistica sau ceva ce are la baza chimie (fac de chimie, de biochimie, chimie industriala, inginerie chimica, de farmacie etc) pentru diverse analize si teste care se fac. mai gasesti informatii aici http://www.criminalistic.ro/ si aici http://www.politiaromana.ro/Criminalistic/index.htm. ca si cariera este una ca oricare alta, depinde si in ce domeniu al criminalisticii activezi si ce fel de persoana esti pentru ca te poate afecta sa vezi numai chestii dure si urite in fiecare zi.

4 răspunsuri:
| herbalist a răspuns:

laughing))) nici unul de aici nu a fost in stare sa iti dea un raspuns elocventlaughing))

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa faci dreptul si probabil trebuie sa ai ceva sange in tine ca presupun ca vei avea de a face cu cadavre

| pisikutzza22 a răspuns:

Facultatea de drept + master

| Stalin_2493 a răspuns:

Salut.Pai mai intai trebuie sa obtii diploma de bacalaureat si apoi sa dai admiterea la Academia de Politie "Alexandru Ioan Cuza" din Bucuresti(daca reusesti sa treci probele sportive si cele scrise) si intri in functie de media cu, care termini anul I iti alegi profilul criminalistic.