| ANDREYandrey1 a întrebat:

Ce parere aveti despre profilul studii de securitate din cadrul UBB? funda pentru raspuns.multumesc

1 răspuns:
| captainwilmhosenfeld a răspuns:

. Desigur, ei promit foarte multe lucruri, dar practic nu devii nimic după, doar ai foarte multe posibilităţi. Însă fără un master la SRI nu ştiu cum se vor concretiza aceste posibilităţi. Teoretic, poţi lucra in ministere şi ambasade. Practic, nu ajunge nimeni acolo fără pile. Alte locuri în care ai putea lucra sunt ONG-urile, Arhivele Statului, agenţii din sistemul ONU, institute de analiză de date electorale... Toate acestea sunt promisiuni. De multe ori aceste posturi nici măcar nu sunt scoase la concurs ( când se întâmplă să existe câte unul ) pentru a fi ocupate de cine trebuie. Totuşi, e o facultate frumoasă, înveţi de plăcere ( mai ales dacă îţi place istoria ), cursurile sunt interesante... Eu ţi-o recomand ca o a doua opţiune, dar în final decizia îţi aparţine. Dacă te gândeşti la un master la SRI, e excelentă. Baftă!