| Ramses45 a întrebat:

Ce parere aveti despre Spania? Cum sunt locurile de munca, dar oamenii? Se merita sa lucrezi acolo? Care sunt avantajele si dezavantajele in comparatie cu Germania de exemplu?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

In Spania, Italia, Grecia, joburile nu mai sunt bine platite, multi dintre romani au ramas ba fie fara joburi, ba cu niste salarii taiate de Guvern de cum luau acum cativa ani.
Incearca sa te retragi catre tarile de Nord, acolo inca se mai plateste si gasesti de munca. Eu din Grecia ma indrept spre Germania pentru un loc de munca.
Chiar daca nu cunosti lb germana, se pot face cursuri timp de 6-9 luni, 4 zile pe saptamana a cate 2 ore zi de zi. In 2 luni de zile poti sa stii germana la mod conversational. Nu sunt cunoscatoare de lb germana, o voi invata pe drum, asa si cu greaca cum am procedat-o.
Ca si job am gasit, intr-o taverna greceasca unde salariul este in jur de 1500 euro/luna. Daca esti ambitios si nu te lasi de vorbele celor care vor sa te trag in jos, cei care se plang ca viata in Germania, Olanda, Norvegia, Suedia, Anglia este grea, sa nu te lasi intimidat de ei. Mergi mai departe si fa-ti o viata buna.

Succes!

1 răspuns:
| laramistigan27 a răspuns:

Eu as spune limba, spaniola e mult mai usoara decat germana pentru un loc de munca stabil
Si am fost in Spania. oamenii sunt foarte simpatici si intelegatori