| shadow96Alex a întrebat:

Ce pot sa lucrez in Romania daca am terminat stiinte sociale si istorie?

Stiu ca multi zic ca daca in Romania termini Stiinte Sociale si Istorie, esti MORT de foame.
Intentionez totusi sa emigrez (nu neaparat in vest pentru ca e cam full), dar pana atunci vreau sa fac bani de buzunar sa pot face economii si sa dobandesc experienta.

In istorie nu pot sa lucrez pentru ca se stie ca lingusitorii si studentii cu 10 pe linie si bursieri mi-au luat-o inainte. Posturile pe domeniul asta sunt foarte putine.

Si cum am terminat liceu cu profil de stiinte sociale, nu vreau si nici nu pot sa lucrez in vanzari (call-center, mega-image, kfc).

Fiind pasionat de jocuri, am incercat la Ubisoft si la EA, dar m-au respins pentru ca nu am cunostinte de IT foarte mari si pentru ca cunosc engleza la nivel mediu.

Ce internship pot face sau ce job (in afara de impartitor de pliante) pot gasi in tara asta pe domeniul stiintelor sociale?

Pe hipo.ro si pe ejobs nu gasesc nimic pe domeniul meu, desi angajatorii ma cheama la interviu doar ca sa ma respinga.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti gasi locuri de munca doar in activitati pentru care nu se cere o anumita calificare.

| shadow96Alex explică (pentru Ioandelasal):

Si care sunt acele activitati care nu cer calificare?

| Ioandelasal a răspuns (pentru shadow96Alex):

Pot fi cateva, incepand cu om de serviciu, paznic, vanzator, mic functionar, muncitor cu roaba, maturator, spalator de vase, supleant in invatamant, etc.

| OoBunnyoO a răspuns:

Asa cum zis si Ioandelasal nu prea ai sanse de loc de munca in domeniul stiintelor sociale doar pe baza profilului de liceu. Sunt atatia studenti care au terminat facultatea de sociologie cu diploma in domeniu si isi cauta de lucru. In fata unui angajator, tu, doar cu profilul liceului in domeniu, nu ai aproape nicio sansa comparativ cu un candidat care a facut facultatea in domeniu. Daca mai adaugi si faptul ca si asa locurile de munca in domeniu social sunt destul de putine, sansele tale sunt aproape nule. Singura optiune ar fi un job la care nu se cere o calificare anume.