| xdaianaxemvg a întrebat:

Ce poti deveni dupa ce termini ingineria medicala si ce sanse ai de angajare?

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Inginerie inseamna ca iesi inginer iar medicala inseamna ca iesi inginer in domeniul aparaturii medicale. Deci tu lucrezi la studiul, proiectarea si productia de aparate care sunt folosite in medicina - aparate pentru electrocardiograme, ecografii, RMN etc. In atra la noi din pacate nu prea exista asa ceva, ca nu prea mai exista nimic de fapt, dar in strainatate sunt foarte cautati specialistii in acest domeniu iar salariile sunt super-bune. Evident ca si tu trebuie sa fii foarte buna la asa ceva. Trebuie sa stii foarte bine matematica, fizica, electrotehnica etc. Aici poti sa vezi materiile care se studiaza in facultate, faci click unde scrie licenta inginerie medicala si se deschide un fisier pdf cu toate materiile studiate in facultate http://dbb.pub.ro/......la_8.6.pdf

| addy1999 a răspuns:

Devii medic, asistent, si farmacist, si ai sanse enorme de angajare, dupa cum vezi medicii romani se duc in alte tari pentru ca se plateste mai bine