| adia a întrebat:

Ce poti sa faci dupa absolvirea unei facultati de psihologie sau filozofie? Ce posturi exista?

2 răspunsuri:
| insanityana a răspuns:

Dupa ce obtii licenta urmatorul pas logic ar fi sa obtii un atestat de libera practica cu tot ce implica acesta: o specializare/formare intr o specializare a psihologiei care te intereseaza, supervizare, etc. atestatul de libera practica este necesar in profesarea psihologiei in orice forma: ca angajat la stat sau in mediul particular, ca liber profesionist, intr o firma propie, etc. pana la obtinerea acestui atestat din punctul de vedere al Colegiului Psihologilor nu esti inca psiholog ci doar absolvent de psihologie. cat despre absolvirea Facultatii de Filosofie, te poti indrepta catre mai multe domenii: jurnalism cultural, consilier pe probleme de etica(incepe sa fie din ce in ce mai cautat acest lucru), specialist in relatii publice, traducator, si multe altele. bineinteles nu mai punem la socoteala cariera profesorala pe care ti o poate deschide facultatea unde ai absolvit. dar depinde si de dorinta care exista in tine, depinde cum te vei vedea tu la un moment dat in viata. la urma urmei, dupa cum spune domnul decan, absolventii de filosofie se numesc filosofihappy

| adia explică:

Multumesc. Ce face mai exact un consilier pe probleme de etica?