| ReapWhatYouSow a întrebat:

Ce legatura exista intre psihologie si filozofie?

3 răspunsuri:
| Lauragd a răspuns:

Pai e o legatura foarte mare.Mai intai a aparut filosofia dupa care din ea s-a desprins o ramura foarte importanta, psihologia.Filosofia o cuprindea initial, dar s-a ajuns la concluzia ca ar trebui sa fie doua stiinte separate.Psihologia studiaza fenomenele subiective, personalitatea noastra cu tot ce inseamna ea si psihicul in general.Filosofia cuprinde pe larg psihologia dar ea cuprinde si conceptiile si ideiile despre viata ale oamenilor(ale filosofilor de-a lungul timpului). Deci, cele doua obiecte au lucruri in comun dar sunt si diferite.Filosofia e mult mai complexa decat psihologia si ea a existat din cele mai vechi timpuri, pe cand cea de-a doua a aparut abia in 1879(atunci cand a aparut si primul laborator de psihologie experimentala la Leipzig).

| YoYoLicious a răspuns:

niciuna< psihologie inseammna sa studiezi omeul< cu pnaosralitate< calitati< defecte< persilntoate> comportament< iar filosofie inseamna sa visezi> sa pui intrebari cu o mie de raspunsuri

| Posesiv a răspuns:

Dupa parerea mea, n-are treaba una cu alta.