| ana0metalhead a întrebat:

Ce probe sportive dai ca sa intri la academia militara?/

4 răspunsuri:
Janina
| Janina a răspuns:

Fiecare concurent trebuie să facă cel puţin 20 de flotări în 30 de secunde, să alerge pe o distanţă de 50 de metri în minimum 7, 2 secunde şi să parcurgă un kilometru în cel puţin 3 minute şi 46 de secunde.

În ceea ce le priveşte pe candidate, acestea au drept criteriu minim 10 flotări, în 30 de secunde, alergarea celor 50 de metri, în cel puţin 8, 2 secunde şi parcurgerea unui kilometru, în minimum 4, 180 secunde. Recent, a fost introdusă o nouă probă sportivă, cea a săriturii în lungime de pe loc, baremul fiind de 2, 20 de metri pentru băieţi şi 1, 80 de metri pentru fete. În cazul în care şi această etapă este trecută, candidaţilor nu le mai rămâne decât să se pregătească pentru proba teoretică, ce constă în exemen grilă din gramatică, istorie şi o limbă străină (engleză, franceză, germană sau rusă).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alergare 2 km in 8 mmin si ceva si traseul care consta in:saritura in lunime 3 m din doua incercari, aruncarea de la 20 de m cu 3 mingi la o poarta, minim 10 flotari, mers taras, saritul caprei si spintu de 50 de m.traseu trebuie sa il faci intr-un min si ceva