| 8623 a întrebat:

Ce profil este mai bun la liceu dintre:economie,comert, turism si alimentatie.Ce facultati poti urma? Ce meserie poti sa ai dupa o facultate?

3 răspunsuri:
| MGEORGESCU a răspuns:

Consider ca liceul economic este cel care detine mai multe porti sigure spre viitor, e un domeniu intens cautat in momentul actual mai ales in conditiile in care intentionezi sa faci si o facultate in domeniu si aplici pentru o specializare care prinde pe piata muncii. Este cu siguranta un domeniu care nu se va demoda prea curand si care indiferent de cate automatisme apar va fi intotdeauna nevoie si de cineva care sa stie sa jongleze cu cifrele dincolo de partea de calcul( adica aportul pe care economistul il aduce prin intermediul gandirii logice si economice). Bafta!

| ArmywCode a răspuns:

Dintre cele enumerate de tine cel mai avantajos ar fi turismul. Calatoresti si castigi bani frumosi in acelasi timp, numai ca trebuie sa iti placa limbile straine, dupa ce termini liceul poti face un curs de ghid turistic si dupa iti cauti de munca.

| giulia283 a răspuns:

Economic dupa parerea mea. E putin greu dar dupa liceu si facultate iti poti deschide o firma.