| maria_2629 a întrebat:

Ce sa aleg intre "Academia de politie"-Bucuresti si "Facultatea Tehnica de Constructii"-Bucuresti? Sunt in clasa a12a si.deja mi se pare tarziu.ar trebui sa stiu unde sa merg mai departe. Dar mi-e foarte greu sa ma decid. La ambele se da admitere si as vrea sa stiu de pe acum ce voi urma, ca sa incep sa invat.

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Du-te la politie.Ai mai multe de castigat in viitor.

5 răspunsuri:
| itsnotmyname a răspuns:

Daca iti place, alege constructiile. In politie nu e lapte si miere...intr-adevar, o sa ai o slujba asigurata, insa daca esti intr-adevar buna, iti poti dezvolta propria ta afacere in constructii si nu numai. Depinde ce vrei de la viata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La Academia de Politie intri cam greu, e concurenta mare (si mai sunt si multi cu pile), la Constructii intri relativ usor (daca stii putina matematica si fizica)... gandeste-te la viitor, daca faci Academia de Politie, nu prea o sa poti lucra in strainatate in domeniul asta, o sa devii corupta (e contagios), o sa castigi relativ bine (dar o sa poti sa dormi noaptea? ), la Constructii e destul de greu, iti mananca nervii facultatea, din 100, termina 15 la timp... cam asa e, daca mai ai intrebari despre facultatea de constructii, poti sa-mi dai mesaj privat, no problem

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu inteleg ce tot va dati cu parerea.ba ca nu mai sunt locuri, ba ca nu e bine etc. Aveti surse oficiale? Cum sa nu mai fie locuri asigurate dupa ce termini? Singura,, problema" este ca mai trebuie sa faci 2 ani la o facultate privata de drept pentru a lua licenta. Deci poti sa faci in paralel...academia de politie si o alta fac la privat...tot aceleasi examene le dai. Excludem profilul de Drept, unde nu iti mai trebuie nimic dupa ce termini, acolo faci 4 ani. Insa la celelalte (OSP, Jandarmi etc.) unde faci 3 ani, iti mai trebuie 2 ani de drept facut la ff.

| anca95deea a răspuns:

Academia de politiewinking

| ElecktroBoy a răspuns:

Nu mai sunt locurile asigurate dupa terminarea academiei voi nu stiati? :O
Nu da la Politie anul asta daca vrei neaparat sa iei sau poti sa te duci la Campina... dar de academie nu ai timp, pici si apoi iti pare rau ca stai degeaba un anwinking