| publicname a întrebat:

Ce sa fac ca sa par mai matur, mai serios, mai cizelat? Fara mistouri

Răspuns Câştigător
| Artemiss a răspuns:

Pentru a parea(a fi) mai matur trebuie sa incepi sa fii responsabil, sa stii cand sa vorbesti si cum sa vorbesti, sa lasi aerele de superioritate, sa iti recunosti greselile si sa incerci sa ti le corectezi etc.Incearca sa te controlezi, te va ajuta foarte mult.Trebuie sa stii cand sa fii serios si cand nu.Mai matur nu trebuie sa pari deoarece omul se maturizeaza cu trecerea timpului, insa poti face o mica schimbare in viata ta, asta daca vrei cu adevarat.

21 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Maturitatea vine cu timpul. Incearca sa fii responsabil, sa fii un adept al adevarului si sa ai o moralitate care sa iti faca cinste. Maturitatea o capeti in timp. Nu poti fi matur daca te prefaci. Abia cand gesturile de mai sus sunt naturale poti spune ca esti matur.

Abh
| Abh a răspuns:

Daca nu esti matur, ce rost are sa pari mai matur? Pe cine vrei sa minti? Tu in loc sa incerci sa devii matur, vreo doar sa pari. Vezi unde e problema? Manelistii lu' peste... nu uita sa-mi dai Stupid.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Eu cred ca nu trebuie sa-ti schimbi comportamentul, e bine sa ramai asa cum te-a lasat mama natura.

nony
| nony a răspuns:

Orice ai face nu te poti preface la infint.Cum poti fi ceva cand de fapt esti altceva? O sa cazi in ridicol si te vei simti naspa cand vor rade de tine.

| Denisse_8813 a răspuns:

Dupa cum iti spune si numele..."nimic special". Nu trebuie sa pari ci sa fii! Tot ce trebuie sa faci este sa fii tu insuti, iar atunci cand te vei maturiza cu adevarat cu siguranta se si va vedea. Nu ai de ce sa incerci sa pari asa cum nu esti, fiecare om este unic prin felul lui de a fi! Unii se maturizeaza mai repede, altii mai lent, altii...niciodata! Eu cred ca cine te place cu adevarat te place pentru ceea ce esti ci nu pentru ceea ce vrei sa fii! happy

| Denisse_8813 a răspuns:

Uite chiar m-ai facut curioasa despre ce fel de cercuri este vorba, insa nu conteaza asta! Nu vreau sa fiu indiscreta! Oricum un lucru este cert: nu ai cum sa pari daca nu esti! Ceea ce vrei tu este imposibil daca tu singur nu te simti in stare!

| Denisse_8813 a răspuns:

De ce ai dat stupid? laughing)) Si mai vorbesti de maturitate.laughing Crede-ma pe cuvant, cu riscul de a mai primi in freza vreo 2 "stupiduri" si "nefolositoare": MAI AI CALE LUNGA PANA LA MATURITATE!winking Daca ai fi catusi de putin matur ai intelege mesajul pe care ti-l trasmit cei din jur si nu ar trebui sa iti spuna cineva cuvant cu cuvant cum trebuie sa vorbesti, sa te porti, SA GANDESTI etc Deci cum spuneam...mai intai de toate trebuie sa posezi o doza cat de mica de maturitate ca apoi sa o cultivi, nu poti creste daca nu ai din ce!winking

| Catalion a răspuns:

Nimic specialbig grin

| tarziu a răspuns:

Mai citeste ziarele din cand in cand, ceva carti, si incearca sa te abtii sa vorbesti daca nu esti sigur ca te pricepi la subiectul discutat, in timp o sa vezi ca ai doar de castigat

| cristinela a răspuns:

Cred ca conteaza si cum te imbraci, cum te aranjezi, cu ce parfum te dai(neaparat unul fin sa nu se simta de la o posta). Chiar daca se spune ca nu haina il face pe om, eu cred ca da.Pana sa deschizi gura si sa porti o conversatie cu cineva, ca sa demonstrezi ca esti matur in gandire, prima impresie o faci cu felul cum arati in exterior!

| hominid dreak a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic special. Te grabesti sa te maturizezi? Te asigur ca o sa vina timpul cand ai mai vrea sa fii copil, dar nu se mai poate.

| publicname explică:

Mda deci neinteresant data viitoare raspundeti doar cand stitiwinking

| publicname explică:

Problema este ca am ajuns in niste cercuri unde mi se cere chestia asta

| publicname explică:

Da uitati un raspuns bun, altul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-ti barba a' la prof universitar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai:sa te angajezi, sa gandesti matur,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut eu am trecut prin etapa ta eram asa o persoana mai distrata mai asa mai vesela sa stii ca e un foarte mare plus din cauza ca prin felul de a glumi de a te distra uiti de orce eventuala problema dar cu timpul vind un viitor mai serios ca altii de virsta mea in sensul de a fi serios am realizat ca in primul rind la baza seriozitatii sta RESPONSABILITATEA in al doilea rind implicarea in probleme de ordin social si personal din care din nimic sa faci ceva atunci te simnti responsabili ca uite eu pot dar ceilalti nu pot si te simnti cu citeva trepte mai sus si atunci o sa constate ca cei din jur vor spune ca te-ai schimbat daar vezi ca seriozittatea poate duce la probleme nu numai premature dar si periculoase pentru noi asa cum am avut eu un caz foarte delicat din viata mea asa ca seriozitatea e responsabilitatea incearca sa faci mult bine atuni te vei simnti serios te vei sikmnti matur nu incerca sa rfaci glume pe seama altora si sa vezi cum te vei simnti mai serios incearca sa vb mai putin ce te intreaba raspunde la tema si nu alt ceva si se schimba foarte reapid viata ta o sa vezi lukrurile mature si o sa intelegi cum e mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu faci nimic

| valintinvalic2011 a răspuns:

Pai nu trebuie sa fii matur pentru ca cit esti mic mai au grija parintii tai de tine dar cind vei fi mare iti va fi mai greu

| emignon a răspuns:

Prima dovadă de maturitate: când renunțăm la a spera în mai bine şi observăm în schimb procentul de bine la care avem acces în prezent. Când trăim azi în loc să ne facem planuri despre ce nu o să reuşim mâine,dovedim maturitate.
Când evităm să stăm de vorbă cu oamenii,si în loc de asta, ne ocupăm din plin de viața noastră si învățăm să cultivăm fericirea si iubirea.
Suntem maturi când renunțăm la credințe şi la religie şi ne croim noi drumul nou şi corect în viață.
Cred că mă dovedesc matur când renunț la mass-media obişnuite si îmi aleg eu însumi lecturi şi materiale video sănătoase.
Eşti matur şi sănătos la cap, când în loc să aştepți ziua de mâine, îți faci frumoasă şi interesantă clipa de față, trăind 100% în prezent, e unicul lucru care rămâne.

| yoyo10 a răspuns:

Pai daca tu numai cat vrei sa incerci ar fi bine sa o lasi balta. Nu te poti preface la infinit si plus de asta tot incercand sa faci ceva ce nu stii, nu poti, nu iti sta in fire vei gresi cu siguranta ceea ce te va pune in situatii penibile. Ideea e ca ori te schimbi de tot si devii altu( cam greu cu partea asta), mai citesti o carte, mai lasi expresiile gen "fara mistouri" pentru cercul tau de prieteni etc., ori ramai asa cum esti si te vei schimba singur fara nici un efort dupa ce iti vei lua suturi de la unii si de la altii pentru modul tau de a fiwinking.