| NothingImportant200 a întrebat:

Ce stiti despre zodia berbec?

20 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Www.sfaturiortodoxe.ro
da click pe horoscop!

| User a răspuns:

Meheheheeheeeeee

| lovenotsex a răspuns:

21 martie - 20 aprilie

Caracteristica generala a zodiei Berbec: semn pozitiv, masculin
Element definitoriu pentru zodia Berbec: Foc
Calitate definitorie pentru zodia Berbec: semn Cardinal (activitate)

Planetele si zodia Berbec
Planeta guvernatoare: Marte
Planeta carierei profesionale: Saturn
Planeta dragostei: Venus
Planeta câstigurilor financiare: Venus
Planeta distractiei, a creativitatii si speculatiilor: Soarele
Planeta sanatatii si a muncii: Mercur
Planeta casei si a familiei: Luna
Planeta spiritualitatii: Neptun
Planeta calatoriilor, a studiilor si a religiei: Jupiter

Culorile zodiei Berbec: verde, vernil
Pietre pretioase caracteristice pentru zodia Berbec: ametist
Metale caracteristice pentru zodia Berbec: fier, otel
Ziua cea mai favorabila pentru zodia Berbec: marti

Principalele calitati ale zodiei Berbec: energie fizica, independenta, curaj, cinste
Cea mai puternica dorinta a nativului din zodia Berbec: actiunea
Defecte ale nativului din zodia Berbec: impetuozitate, graba, pripeala, agresivitate

Relatii între zodia Berbec si alte zodii
Compatibilitate generala foarte buna cu zodiile: Leu, Sagetator
Compatibilitate generala redusa cu zodiile: Rac, Balanta, Capricorn
Compatibilitate foarte buna pe plan profesional cu zodia: Capricorn
Compatibilitate foarte buna pe plan emotional cu zodia: Rac
Compatibilitate foarte buna pe plan financiar cu zodia: Taur
Compatibilitate foarte buna pentru casatorie si/sau parteneriate cu zodia: Balanta
Compatibilitate foarte buna pentru proiecte de creatie cu zodia: Leu
Compatibilitate foarte buna pe plan spiritual cu zodiile: Sagetator, Pesti
Personalitatea zodiei Berbec

Încapatânat si intreprinzator, nativul Berbec îsi urmeaza propriul drum; poate fi chiar îndaratnic. Un Berbec autentic este vioi, întreprinzator si plin de entuziasm pentru tot ce e nou. Cutezator, deseori naiv, e plin de idei, are initiativa si trece imediat la actiune, pentru ca vrea totul cât mai repede. Nativul Berbec se simte în largul sau în situatii clare, nu-i plac ocolisurile si ambiguitatile. Decide fara drept de apel, este foarte rational, vrea si poate conduce. Are aptitudini tehnice si practice.

Aspectul negativ al zodiei Berbec este excesul de zel, care poate deveni daunator. Nativul Berbec poate fi brutal, furios, certaret. Este un subaltern nerabdator, recalcitrant si incomod, care începe multe lucrari dar nu le termina. Daca nu-si poate stapâni impulsurile, nativul Berbec se poate lasa târât în aventuri riscante.

Sanatate : Nativul Berbec este plin de vitalitate. Poate avea probleme cu dantura, face usor febra, este sensibil la stres, deoarece nu stie sa se opreasca atunci când trebuie, e nervos, are un somn neodihnitor, rinichii si stomacul sunt sensibili. Berbecul este, însa, semnul cu cea mai mare putere de regenerare.
Pe scurt:calitate:ambitiosi
defect:incapatanati excesiv

Răspuns utilizator avertizat
| Psihologul a răspuns:

Recomand siteul asta. Este cel mai bun!
Poftim totul despre zodia Berbec : http://www.acvaria.com/astro-zodia_berbec.php?p=astrologie

| Black_Cherry a răspuns:

Din propiile experiente stiu ca sunt persoane amuzante dar neserioasa.

Răspuns utilizator avertizat
| Sofffie a răspuns:

Poi hai sa nu iau nimic dupa internet ca asta poti sa faci si tu si ce rost ar mai avea sa iti raspund.Cunosc doua persoane berbec mai aproape de mine cu acre stau mai mult, si stiu doar ca sunt foarte incapatanate, si nu te poti contrazice cu ele, e o zodie foarte ambitioasa si nu prea face ce zice altu.

| lya18 a răspuns:

Pai in primul rand la ce te referi femeia din zodia berbec sau la barbat, ca din acest punct de vedere nu-s la fel ...doar la anumite chestii in general ca de exemplu ambitie, le place sa dea ordine. stiu foarte bine sa se prefaca, fiind semn de foc ii caracterizeaza energia dinamism, se plictisesc repede. Ei se complica in tot felul de situatii.

Uite eu de exemplu sunt berbec, si nu stiu mi se pare ca ma comport ciudat in anuite situatii, imi place sa ma aventurez sa risc dar sunt sensibila si la unele chestii dar asta niciodata n-o arat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BERBEC

Element: Foc
Planeta guvernatoare: Marte
Calitati: energie fizica, independenta, curaj
Defecte: graba, pripeala, agresivitate
Culorile caracteristice: rosu, portocaliu
Pietre pretioase caracteristice: ametist
Metale caracteristice: fier, otel
Ziua favorabila: marti
Numerele norocoase:1, 9
Anotimpul caracteristic: vara
Punctul cardinal caracteristic: sudul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multeeeeeeeeeeeeeee... o zodie minunata

| aty91 a răspuns:

Berbecul a aparut ca simbol pentru prima data in Egiptul antic. El reprezinta capul zeului Amun, considerat a fi conducatorul tuturor zeilor. Berbecul este liderul dreptatii aceasta fiindu-i atribuita de primul rang in zodiac. Aflandu-se la inceputul primaverii, Berbecul reprezinta forta de viata latenta a ciclului precedent care intocmai incepe sa se dezvolte. Natura intreprinzatoare este reflectarea fortei si a energiei ciclului precedent, gata sa se readuca in actualitate, sa renasca, sa fie independent, ambitios, perseverent si insistent, sa puna o actiune pe roate, acestea sunt obiectivele sale principale.

ACTIUNEA reprezinta cuvantul care te defineste. Adeseori brav si curajos poti fi o persoana importanta in rezolvarea unei situatii luaind conducerea si actionand in conditii de urgenta. Cu toate acestea ambitia, entuziasmul si dorinta de a vedea rezultate rapide iti pot distruge rabdarea si puterea de a duce lucrul pana la capat. Numara pana la 10 inainte sa actionezi si sa vorbesti, astfel incat sa-ti infranezi tendintele spre graba, impulsivitate sau actiuni pripite. Va trebui sa-ti impui disciplina precum si spirit de cooperare daca vrei ca potentialul tau creativ sa fie bine exprimat si ca proiectele pe care le incepi sa fie duse la bun sfarsit.

Perioada: 21 martie - 20 aprilie
Simbol: berbec
Pietre pretioase: rubin, diamant
Numere norocoase: 1, 10, 19, 28, 37, 46, 55
Culori preferate: rosu

Pentru mai multe informatii: http://horoscop.rol.ro/horoscop-european/berbec/berbec.html si ai in partea de jos tot ce vrei sa stii despre aceasta zodie.

| XutZu1997 a răspuns:

Ca e o zodiestraight face

| IlKvK a răspuns:

Barbatul: este atragator, fizicul sau este deseori acela al uni atlet, nasul robust, privirea foarte vie, vorbeste cu abilitate, mai degraba viclean in felul sau, dar curtenitor, robust si alert, musculos si foarte dinamic, tot timpul in miscare si foarte viril. Instinctul sau sexual este puternic, femeia care vrea sa-i placa trebuie sa fie foarte feminina, sa fie blanda, romantica, sa incarneze idealul de femeie docila si generoasa posedand o forta de caracter sigura si facultatea de a se descurca in viata.

Numeroase femei il gasesc fascinant, dar el nu se ataseaza decat acelora care ii dovedesc o oarecare rezerva, caci vrea sa-si creeze iluzia ca opereaza o alegere sigura. In dragoste este intrasigent, absolut, excesiv de gelos; daca insotioarea lui este curtata de altcineva, furia poate sa-l duca la comiterea unor excese. Este capabil de pasiuni neinfranate, de emotii ardente, fiind de fapt un idealist, supus elanurilot si reveriilor romantice. I se recomanda sa nu se plictiseasca cu logodne care pot sa dureze ani de zile. Cine doreste ca o uniune cu el sa fie durabila, sa nu uite ca trebuie sa-i lase toata libertatea.

Femeia: este dotata cu multa sensibilitate si blandete, chiar daca deseori in viata este chemata sa-si asume responsabilitatea barbatului. Este mai degraba scunda, subtire dar robusta si activa; este o mare truditoare. In general exercita o activitate la care nu vrea sa renunte, in jurul careia se roteste unoeri toata viata caminului sau. Foarte buna organizatoare a vietii personale si casnice, femeia nativa din Berbec constituie un sprijin pentru prietenii si familia sa, deseori le ofera ajutorul, chiar daca uneori o contrariaza mult.

Ea ar dori ca si ceilalti sa actioneze putin, sa incerce sa gaseasca o solutie si sa se puna pe munca. Iubind artele, se intereseaza de formele de creatie spontana, iubeste culorile vii, folclorul, artizanatul indian si african si se inconjoara de numeroase amintiri achizitionate in timpul calatoriilor in strainatate. Dar ramane totodata simpla in gusturile si toaletele sale. Ii place ceea ce este practic si evita pierderile de timp. Nu are multi copii, dar ii creste foarte bine, cu bun simt si dragoste. Daca nu are copii, isi revarsa afectiunea asupra nepotilor.

Este dotata cu un spirit independent; in tinerete va cauta sa puna stapanire pe un loc unde va merge sa traiasca la batranete, pentru a nu fi o greutate pentru nimeni, ceea ce ar refuza cu orice pret. Este impetuoasa, capabila sa infrunte persoane sau dificultati ce i-ar sta in cale, chiar daca in momentele de tensiune nu uita niciodata bunul simt si bunele maniere. In acest sens, depaseste barbatul din Berbec. Tot ceea ce-si doreste in intimitate, este sa gaseasca un barbat mai puternic decat ea, capabil sa o domine, dar deseori barbatul care o ia de sotie afla in ea un sprijin sigur, femeia din berbec se dedica menajului, ceea ce nu-i displace deloc, cu toate ca visul ei ar fi fost sa se lege de un barbat mai puternic.

Sanatatea: nativii din Berbec au o constitutie robusta, ei sunt totusi victimile unor dureri de cap, ale tulburarilor de tensiune arteriala; au nasul, gatul si ochii sensibile. Copii fiind, ei sufera adesea accese puternice de febra careia ii fac fata datorita constitutiei fizice. Datorita tendintei de a se surmena, Berbecul trebuie sa se fereasca de depresiunile nervoase.

Caracterul: Marele defect impotriva caruia trebuie sa lupte nativul din Berbec este nerabdarea, care-l impinge la acte necugetate. Odata cu maturitatea, el ajunge la echilibrul dorit, chiar daca trebuie sa-si supravegheze tot timpul accesele de furie. Fidelitatea nu este calitatea sa principala: intr-adevar, trateaza lucrurile cu usurinta, iseala si putini oameni stiu sa actioneze ca el. In cele mai multe cazuri acorda o mare importanta prieteniei, mai mult legaturilor afective, si casatoria sa va fi o reusita, daca prietenia a existat de la inceput si afectiunea s-a manifestat dupa aceea. In raportul care le intretine cu familia se amelioreaza cand incepe sa se aseze. Se produc deseori ciocniri cu membrii familiei aliate (al sotului sau al sotiei) daca aceasta pretinde sa obtine de la el ajutor financiar si daca nativul nu se vede obligat sa o faca.

| Maria_8895 a răspuns:

Buna! Uite aici niste date interesante: http://www.eastrolog.ro/zodiac-european/zodia-berbec.php
Sper ca ti'am fost de folos. Funda?>:D