| Lenor a întrebat:

Ce studii imi trebuie pentru a deveni inginer proiectant? Care este diferenta dintre un inginer proiectant si unul constructor?

Răspuns Câştigător
| Unicornlover7 a răspuns:

Inginerul proiectant stie mai multa "arhitectura" sa zicem, si opereaza mai bine pe calculator aplicatii de proiectat. Inginerul constructor cunoaste mai multa inginerie pura (ex imbinari, masini si utilaje etc) si mai mult proiuecteaza detalii mai mici. Deci, proiectantul isi va imagina o masinarie sa zicem, iar constructorul suruburile si alea...asta daca e la constructii de masini. Daca e la civile sau la drumuri, la fel, proiectantul face drumul pe calculator, constructorul masoara unghiurile. Ai nevoie de fizica multa, mate sa stii bine, si sa stii sa faciu desene tehnice. Si in principal, si putin simt tehnic. Iti recomand UTCN. Universitatea Tehnica din Cluj Napoca

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ambii termina acelasi facultate, dar unul va lucra mai mult in birou, iar celalalt pune in practica proiectul facut la birou.

| Bondarel99 a răspuns:

Tot facultate de construcții presupune, diferă specializarea. Vezi Universitatea Tehnica de Construcții București, probabil mai sunt și in alte orașe astfel de facultăți, dar eu știu doar de cea de la UTCB. Ca sa ajungi inginer aici îți trebuie multă mate și fizica, sa le știi foarte bine.