| Flori108 a întrebat:

Buna!
As fi interesată de facultatea de construcții pentru a deveni inginer constructor sau inginer proiectat.
1. Cate ramuri are această facultate si care sunt?
2. După facultate, ce trebuie sa fac sa ajung inginer? (Concret)
3. Cat de bine se plătește această meserie? Si care se plătește mai bine intre inginer constructor si proiectant?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Facultatea de Construcții Civile, Industriale și Agricole

Specializari sunt 3, mari si late:

Construcții Civile, Industriale si Agricole

Ingineria și Managementul Lucrărilor de Construcții (IMLC - profilul Inginerie Economică), actualmente Inginerie Economică în Construcții (IEC)

Inginerie Urbană, Construcția și Gestiunea Localităților (IUCGL - profil Construcții), actualmente Inginerie Urbană și Dezvoltare Regională (IUDR) în vederea asigurării specialiștilor pentru noile condiții socio-economice.

Daca vrei sa devii inginer proiectant, trebuie sa alegi prima varianta.
Pentru inginer constructor, ai nevoie de a doua varianta.

Sau poti opta pentru Facultatea de Utilaj Tehnologic
cu specializarile
--Utilaje tehnologice pentru construcții
--Mecatronică (AFPS)
-Ingineria și managementul resurselor tehnologice în construcții
daca exista in orasul tau asa ceva, insa nu prea e pentru fete, decat daca esti foarte technological-oriented.

Tot din sfera constructiilor fac parte facultatile urmatoare, in caz ca descoperi noi afinitati (inginer proiectant instalatii e ceva potrivit pentru o fata):
Facultatea de Inginerie a Instalațiilor
--Instalații pentru construcții
--Instalații și echipamente pentru protecția atmosferei

Facultatea de Hidrotehnică
--Amenajări și construcții hidrotehnice
--Inginerie sanitară și protecția mediului
--Ingineria mediului
--Automatică și informatică aplicată

Facultatea de Căi Ferate, Drumuri și Poduri
--Căi ferate, drumuri și poduri
--Infrastructura transporturilor metropolitane

Facultatea de Geodezie
--Măsurători terestre și cadastru
--Cadastru și managementul proprietăților
--Geodezie și geoinformatică (AFPS)

Ajungi inginer daca iti iei licenta. Eventual un program de Master cat mai aproape de domeniul studiat.
Probabil te referi cum ajungi in campul muncii.
R: Fiind buna, si trimitand un CV la firme de profil.
Meserii de genul asta se cauta, insa daca termini facultatea pe pile/bani si esti paralela, nu te astepta sa gasesti fraierul sa te angajeze.
E concurenta mare si responsabilitate imensa in domeniu.
Raspunzi cu libertatea daca pica un bloc pe care l-ai construit sau proiectat.

Am cunoscut ingineri proiectanti ce ramaneau cu 500-600 euro castig la final de luna, dupa ce plateau toate taxele (era afacere proprie), inclusiv ale propriei familii/locuinte, insa in general, daca esti bun si ai noroc, poti castiga lejer si de 4 ori mai mult in unele luni (tot la profit ma refer, insa nu ca debutant, dupa cativa ani in campul muncii).

| Flori108 explică (pentru NLS):

Multumesc mult. In sfarsit m-am lămurithappy

1 răspuns: