| Stefan149 a întrebat:

Ce studii trebuie sa am pentru a deveni jandarm(profil liceu si ce academie sau facultate)?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti deveni subofiter la jandarmi, maistru-militar sau ofiter. Pentru subofiter mergi la mergi la Dragasani sau Falticeni. Pentru maistru-militar mergi la M.Ap.N. pe locurile repartizate M.A.I. Pentru ofiteri mergi la Academia de Politie din Bucuresti. Profilul liceului nu conteaza si nu sunt licee pentru jandarmi. Trebuie sa fii sanatos, sa fii un bun sportiv si sa fii in masura sa iei examenele scrise.