| คиค a întrebat:

Pentru a deveni notar, in ce profil la liceu te incadrezi, ce facultate trebuie sa urmezi, si ce studii trebuie sa ai?

7 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Facultatea de drept cred.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Nu conteaza liceul.
Fa dreptul pentru a deveni avocat, notar, executor jud, etc.

| inna a răspuns:

Profilul filologie-Facultatea de drept.

De fapt profilul nu conteaza.

| antonia09 a răspuns:

Pentur a deveni Notar trebuie sa termini mai intai Facultatea de drept dupa care urmeaza sa dai examen la Agentia Notarilor Publici din orasul in care doresti sa activezi pentru a primi licenta de libera practica. Dupa obtinerea ei te poti asocia cu un alt notar sau iti deschizi singur un birou notarial. Mult succes in a termina cursurile liceale si universitare in primul rand. Cu bine,

| Irina a răspuns:

Pe langa studiile necesare trebuie sa ai in vedere faptul ca un astfel de loc trebuie sa iti fie cedat de altcineva, un notar care se pensioneaza.ca un fel de "mostenire".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Liceul nu are relevanță, trebuie să urmezi cursurile Facultății de Drept (preferabil la stat, forma de învățământ să fie zi), apoi trebuie să te înscrii la concursul pentru notar public.
Multă baftă.
Pa, pa.

| simo19 a răspuns:

Profilul nu prea conteaza. Trebuie sa dai la Drept la admitere se da gramatica limbii romane si economie. Ecomonie se face la real si cred ca e mai bine sa dai acolo si eu sunt la real si am de gand sa dau acolo.