| miriceanu a întrebat:

Ce studii trebuie sa faci pentru a lucra ca conductor de metrou?

5 răspunsuri:
| jani a răspuns:

Nu stiu... dar banuiesc...ca superioare... un metrou e greu de condus...nu de alta... dar sa nu faci accidente...

| littlesunshine a răspuns:

Trebuie in primul rand sa ai liceul si BAC-ul cu o medie minima impusa de ei. .sa ai o cunostinta la Metrorex (nu ca sa te angajezi ci ca sa ti se spuna cand se fac cursuri de mecanic - asa se numeste functia.- pentru ca din cate am obs. posturile vacante nu sunt facute publice. Dupa ce ai aflat asta, mergi la Ministerul Transporturilor, la poarta A si depui o cerere carte Directorul General Metrorex pentru inscriere la acele cursuri. Ti se aproba...si apoi faci 6 luni scoala. 3 luni teorie, 3 luni practica. Dupa aceea la treababig grin
Desigur poti merge si de pe acum sa depui o cerere la minister. iar cand vor face ei o noua serie de cursanti, cu siguranta te vor suna.
Ultima scoala a fost pentru mecanici-ajutor. anul trecut.
Sfatul meu este sa nu faci prostia sa te angajezi ca mecanic. In maximum 4 ani incepe sa iti cada parul. sa ti se slabeasca vederea.probleme cu respiratia. carente de calciu. Ce sa mai sunt conditii grele de munca. Ore intregi in tunel fara oxigen. fara pauza... fara lumina naturala. Nu lucrezi la program fix. lucrezi in turnus, asta inseamna ca s-ar putea sa dormi si in camerele de odihna din rebruzmente. Te vezi dormind in tunelul metroului. unde nu prea e aer. si miroase a igrasie. oameni care lucreaza si fac zgomot?
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Minim liceul, posesor de permis de conducere (cu un minim de experiență) toate categoriile și un curs de specialitate.
Mergi la birou la ei și cere mai multe detalii privind o posibilă angajare.
Mult succes.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Liceul si permisul de conducere pentru acea categorie. Vrei sa lucrezi la RATB?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Habar n-am