| Kira5854 a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca sa urmez scoala de asistenti medicali? Ce cunostinte trebuie sa am dinainte si cam cat m-ar costa?
Pot alege de la inceput sectiunea pe care vreau sa merg?
Astept raspunsuri cat mai ample si cu informatii suplimentare fata de ce am intrebat, multumesc.

3 răspunsuri:
| Ramina a răspuns:

Costul difera in functie de scoala aleasa, dar de obicei nu depaseste 2000 lei.
Majoritatea scolilor postliceale sanitare au profilul pentru asistent medical generalist, iar la sfarsitul studiilor ( dureaza 3 ani) esti libera sa alegi orice specializare iti doresti pentru a lucra, si daca nu iti place specializarea aleasa poti alege oricand alta in care sa lucrezi si tot asa, asta e avantajul cand ai diploma de asistent generalist.
Din cate stiu sunt si unele scoli care presupun un test cu intrebari de biologie ( anatomie si fiziologie ) pentru admitere, dar cele mai multe nu iti cer nimic la admitere pentru ca se ia totul de la 0.
La scolile pentru asistenti vin si persoane de 30-40 de ani care au terminat acum mult timp liceul si evident nu mai au sau nu au avut niciodata cunostinte in domeniu, nu trebuie sa iti faci griji daca nu stii nimic dinainte, nivelul de dificultate la care se studiaza in aceste scoli nu este prea mare, atat materia predata cat si lucrarile, proiectele sau ce vei mai avea de facut sunt destul de usoare, lejere pentru oricine, in comparatie cu specializarea de asistenti medicali din cadrul facultatilor de medicina de exemplu.
Daca vrei sa studiezi la un nivel mai inalt iti recomand sa alegi facultatea, specializarea asistent medical generalist, chiar daca e mai greu si trebuie sa dai admitere, vei ramane cu mai multe cunostinte si vei fi mult mai bine pregatita pentru meseria asta in urma facultatii decat in urma unei scoli de genul.
Eu iti spun din experienta, am fost cateva luni la o scoala postliceala sanitara ( asistent medical generalist) si am vazut cum stau treburile si sincer m-a cam ingrozit sa vad ca orice prost, scuza-mi exprimarea dar asta este adevarul laughing, ajunge sa studieze la o scoala ca asta ( pentru ca nu presupune criterii gen admitere, medie de la bac, etc intri pur si simplu, chiar si fara bac la unele scoli ) si din cauza ca profesorii acorda destul de multa libertate ( se poate lipsi mult, nu predau foarte des, lucrarile sunt usoare, eventual se mai si copiaza ) ajung sa ia diploma de asistenti extrem de usor fara sa stie aproape nimic legat de meseria asta cu adevarat, se duc apoi sa lucreze in spitale si sa imbolnaveasca oamenii mai rau decat erau, sau nu sunt in stare sa faca nimic datorita lipsei lor de pregatire, apoi ne intrebam de ce sunt asistentele de prin spitale cum sunt laughing.
Eu m-am dus la scoala asta ca sa o am ca rezerva pentru ca vreau sa dau la facultatea de medicina anul asta, nu mi-am dorit sa fiu asistent sau ceva de genul.
Nu vreau sa te sperii sau sa te descurajez dar daca chiar iti place meseria asta si esti dispusa sa o inveti cum trebuie, nu iti recomand sa mergi la o scoala ca asta ci la facultate, pe aceeasi specializare.

| 393Dan a răspuns:

Ar fi de dorit sa cunosti biologia si chimia daca vrei sa mergi la medicina.

| Yonutz_Nick_1987 a răspuns:

Buna, visavis de întrebarea ta pot să îți spun că, te costa cam 2000 de lei pe an, durează cam 3-4ani și nu trebuie sa știi nimic înainte... Poți să îți alegi dinainte bineînțeles dar la început o să treci prin toate secțiile adică generalist, la final te hotărăști unde vrei sa ramai!? Mult succes in continuare. Bafta