| anonim_4396 a întrebat:

Ceea ce vă voi povesti s-a întâmplat (și încă se întâmplă) la fostul loc de muncă.
Precizare: nu sunt invidioasă sau geloasă pe cei 2, doar vreau să văd părerile voastre.

Ei bine, acum ceva timp am lucrat la un patron. Acesta e destul de în vârstă, de asemenea și căsătorit.
El obișnuia (și încă o face) să se giugiule și să flirteze cu șefa de magazin de acolo (mult mai tânără decât el) chiar în văzul celorlalți angajați, doar când e soția lui prezentă nu o face.
Șefa de magazin care e și ea căsătorită, îi permite și nu se opune.
Față de alte angajate el nu manifestă acest tip de comportament.

Întrebarea mea este: credeți că el nu e conștient de ce face sau o face ostentativ?
De ce ea îi permite?
De ce riscă atât de mult cei 2 să se supună bârfelor?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Știu că în RO se tot întâmplă chestii de genul ăsta.
El, nu cred că o face nici inconștient nici ostentativ. Ci doar pentru că nu-i pasă.
Probabil, fiind în vârstă, are o căsnicie de mulți ani, pe care nu mai dă doi bani, la fel și pe soția lui, de ceilalți angajați i se rupe, așa că de ce n-ar face-o?
O să-și dea el seama pe parcurs de ce nu e bine să facă așa ceva.
Pentru că, cu siguranță n-a mai făcut înainte așa ceva, altfel ar fi știut în ce se bagă.
Iar ea probabil o face interesat. O plătește suficient de bine, probabil și pe lângă salariu, mai are și alte avantaje... deci ea profită. Logic.

4 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Nu cred ca e treaba ta, ai lucruri mult mai importante de facut in viata.
Cat despre cei doi, sunt perfect constienti.
E a incercat si ea nu l-a respins(posibil sa-i placa si ei)sau viseaza la o promovare.
In cele mai multe cazuri se ajunge aici cand cineva duce lipsuri in relatia actuala si cauta completare in alta parte!

| Wr3nch a răspuns:

Probabil tipa o vede ca pe ceva amuzant sau care nu ii face rau. Sunt si oameni la care li se rupe de barfe, si nu ii intereseaza ce se zice de ei.

| Emma30555 a răspuns:

Nu le pasa de barfe, el e destul de constient dar probabil ca daca pana acum nu l a afectat considera ca nu o sa ii dauneze aceste lucruri nici de acum inainte, iar ea la fel, au ei niste motive sa creada ca nu le va afecta nici casnicia nici munca

| NisipLaMare a răspuns:

Pentru ca a permis de la bun inceput, in cazul asta ea are si interes si poate avea de castigat venituri. Odata ce a facut asta indepartarea lui rezulta clar prin pierderea locului de munca.Nu vorbesc de lege.