| anonim_4396 a întrebat:

Cei care vor sa fie magistrați, cum își aleg judecătoriile și tribunalele unde vor lucra:vor da examen și în funcție de nota obținută vor fi repartizați pe județe? Și câte locuri sunt disponibile pentru judecător și procuror pe an?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, pot alege judecatoriile (nu pot functiona de la inceput la tribunale), in functie de media obtinuta la absolvirea INM.
Nu se stie cate locuri disponibile vor fi, depinde de pensionari sau iesiri din sistem pentru alte motive.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dupa terminarea celor 4 ani de facultate dai examen pentru admitere la INM (Institutul National de Magistratura). Dupa absolvire se face repartizarea (functie de grupa din care au facut parte: procurori sau judecatori) in ordinea mediilor si a locurilor libere. Locuri libere? Nimeni nu stie! Depinde de cati se pensioneaza, cati sunt dati afara, cati mor, etc. au fost ani in care desi au absolvit cursul nu au putut fi repartizati ca n-au avut locuri si continua ca avocat (daca si-a facut stagiatura) sau la o firma ca jurist.