| anonim_4396 a întrebat:

Am gasit int-un articol pe net cum ca cei care participa la admiterea in magistratura trebuie sa aiba, si o vechime in specialitate de cel putin cinci ani.La ce se refera asta? Din cate stiu,dupa terminarea facultatii de drept, dupa terminarea cursurilor la INM-2 ani,dupa un examen in care esti numit judecator/procuror, 1 an dureaza stagiatura, apoi esti numit in functie in urma examenului de capacitate.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat. Poti urma cursurile INM imediat dupa terminarea facultatii de drept, acestea dureaza 2 ani. Dupa aceea se face stagiatura, cu durata de 1 an si se sustine examenul de capacitate si esti judecator deplin.
Pentru detalii citeste L.303/2004, privind statutul judecatorilor si procurorilor, rep. in 2014.